دانشجویان اوکراین
اوکراین
اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۸
پرچم فرانسه
مهاجرت تحصیلی در کشور فرانسه
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸

اعتبار پاسپورت کشورها

پاپسورت کشور آمریکا
[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

پاسپورت چیست؟

پاسپورت مدرکی است که خروج قانونی از کشور خود و ورود قانونی به دیگر کشوردیگر را میسر می نماید. از طرفی پاسپورت یا گذرنامه، امنیت و حقوق بین المللی را برای صاحبان خود به همراه دارد.                                 

و ورود قانونی به دیگر کشوردیگر را میسر می نماید. از طرفی پاسپورت یا گذرنامه، امنیت و حقوق بین المللی را برای صاحبان خود به همراه دارد.                                 

هر ساله اعتبار پاسپورت ها مورد بررسی قرار داده می شود. اعتبار پاسپورت هر کشوری مبین آن  است که امکان سفر صاحب آن به چند کشور دنیا ، بدون نیاز به ویزا وجود دارد.

معتبر ترین پاسپورت

بر اساس آخرین گزارش های شرکت مشاوره جهانی “آرتون کاپیتال”  – دفتر مرکزی آن هم در مونترال کانادا می باشد – پاسپورت کشور سنگاپور از بیشترین اعتبار پاسپورت در دنیا برخوردار می باشد . شهروندان سنگاپوری با داشتن پاسپورت سنگاپور ، می توانند بدون نیاز به اخذ ویزا به ۱۵۹ کشور دنیا سفر کنند. پس از سنگاپور،  آلمان رتبه ی دوم اعتبار پاسپورت های دنیا را دارد. پاسپورت کشور آلمان ، ورود به ۱۵۸ کشور دنیا را به شهروندان آلمانی مجاز می کند.

پاسپورت کشور ها
پاسپورت کشور ها

در سومین رده ی معتبرترین پاسپورت های دنیا، کشورهای سوئد و کره جنوبی قرار می گیرند . با داشتن پاسپورت این کشورها می توان بدون اخذ ویزا، به ۱۵۷ کشور دنیا سفر کرد.

حتما برایتان جالب است که بدانید پاسپورت کشور ایالت متحده آمریکا در سال گذشته و با روی کار آمدن رئیس جمهور فعلی آن،به سطح پایین تری نزول کرده و در رتبه ی ششم دنیا و در کنارپاسپورت کشورهایی همچون ایرلند، کانادا و مالزی قرار گرفته است. شهروندان این ۴ کشور، می توانند به ۱۵۴ کشور جهان بدون اخذ ویزا سفر کنند. 

پاسپورت کشور بریتانیا
پاسپورت کشور بریتانیا

اعتبار پاسپورت ایران

پاسپورت ایرانی برای شهروندان این کشور برای سفر به خارج از کشور صادر می شود. داشتن پاسپورت ایرانی، مبین داشتن تابعیت ایرانی است.

در آخرین رتبه بندی ها، پاسپورت ایران در رتبه ۸۹ جهان و در کنار کشورهایی همچون نپال،سریلانکا و سودان قرار داده است. شهروندان این کشورها به همراه پاسپورت کشورشان بدون اخذ ویزا، می توانند به ۳۶ کشور جهان سفر کنند.

بعد از کشور ایران، کشورهای بنگلادش و یمن و در رتبه  ی ۹۰  قرار گرفته اند. کشور سومالی در رتبه ی ۹۱، کشور سوریه در رتبه ی ۹۲، کشورهای پاکستان و عراق در رتبه ی ۹۳ و آخرین کشور ( یعنی افغانستان )در رتبه ۹۴ قرار دارند .

قوی ترین پاسپورت های جهان

داشتن یک پاسپورت معتبر و قدرتمند، بسیار ارزشمند است. چنانچه بتوانید به راحتی و به هر یک از کشورهای مطلوبتان وارد شوید، مبین  قدرت پاسپورت شماست. داشتن پاسپورت قوی، مقصدها و کشورهای انتخابیتان را متمایز می کند بدان معنی که می توانید بدون نیاز به گذراندن مراحل دشوار و زمان به منظور دریافت ویزا ، برای انتخاب مقصد سفر خود به راحتی تصمیم گیری نمایند.

در سال ۲۰۱۲ میلادی شخص سرمایه گذار و جهانگرد و کارآفرین بنام اندریو هندرسون(Andrew Henderson) توانست بر طبق نوع زندگی، کسب و کار و سرمایه گذاری های ممکن و متداول، نومادکاپیتالیست (NomadCapitalist) را تأسیس نماید. شاخص پاسپورت نوماد، آموزش و آگاهی اشخاص در زمینه ی ارزش حقیقی و واقعی حقوق شهروندی می باشد. شاخص پاسپورت نوماد بیشتر به منظور به نمایش گذاردن ارزشهای واقعی شهروندی افراد در هر کشور بوده و از دیدگاه شهروندی که خواهان آزادی به منظور به حداقل رساندن الزامات مالیاتی خویش ، تنوع دارایی و سفر آزادانه ایجاد شده است. بنابراین شاخص پاسپورت نوماد نمایانگر ارزش شهروند بودن هر شخص را در هر کشوری است.  در حال حاضر  www.nomadcapitalist.com یکی از پربازدیدترین سایت ها از لحاظ تنوع بین المللی می باشد.

سایت جهانی قدرت پاسپورت کشور ها
سایت جهانی قدرت پاسپورت کشور ها

Nomad

در سال ۲۰۱۷ میلادی ، ارزش شهروندی کشورها درجه بندی شده و شاخص پاسپورت نوماد(Nomad) “ارزش

درجه بندی شهروندی” ۱۹۹ کشور دنیا را مورد بررسی قرار داد.

۵ عاملی که برای درجه بندی پاسپورت ها مد نظر قرار داده می شود به شرح زیر می باشند:

۱-امکان سفر بدون وجود نیاز به گرفتن ویزا،۵۰ درصد از رتبه را شامل می شود .

۲-مالیات ۳۰ % از رتبه را شامل میشود .

۳-داشتن تابعیت دوگانه ۱۰ % از رتبه را شامل می شود

۴-داشتن آزادی کلی ۱۰ % از رتبه را به خود اختصاص می دهد.

۵-ادراک ۱۰ % از رتبه را به خود اختصاص می دهد.

طبق آماری که بر این اصل انجام گرفت، کشور سوئد، مقام اول را به خود اختصاص داد و پس از  سوئد، بلژیک، ایتالیا، اسپانیا و ایرلند قرار گرفته اند. نکته ای که ممکن است برای اشخاص جالب توجه باشد، قرار گرفتن پاسپورت آمریکایی در رتبه ی ۳۵  است و این رتبه  مبین آن است که پاسپورت کشور آمریکا حتی در بین ۳۰ پاسپورت قدرتمند جهان نیز قرار نگرفته است. 

شاخص نمره بندی پاسپورت ایران

نکته ای که با تاسف در مورد پاسپورت ایرانی قابل ذکر است که در بین ۱۹۹ کشوری که قدرت پاسپورتشان مورد بررسی قرار گرفته  ، پاسپورت کشور ایران در رتبه ۱۹۱ قرار گرفته. امتیاز پاسپورت های ایرانی در ۵ عامل مؤثر در رتبه بندی پاسپورت ها که در بالا بیان شد به این ترتیب می باشد:

۱- نمره ی سفر بدون نیاز به دریافت ویزا ۳۷

۲- نمره ی مالیات ۳۰

۳- نمره ی ادراک ۱۰

۴- نمره ی تابعیت دوگانه ۱۰

۵- نمره ی آزادی کلی ۱۰

با توجه به آمارهای بیان شده در مورد ایران می توانیم ملاحضه  نمود که کمترین درصد از هر یک از شاخصها را به خود اختصاص داده و اگر بخواهیم آن را با کشور سوئد قیاس کنیم  به این ترتیب است ؛

کشور سوئد:

۱- نمره در شاخص بدون نیاز به اخذ ویزا ۱۷۶

۲- نمره مالیات۳۰

۳- نمره ادراک۵۰

۴- نمره تابعیت دوگانه ۵۰

۵- نمره آزادی کلی ۵۰

پاسپورت کشور سوئد
پاسپورت کشور سوئد

بعد از پاسپورت ایرانی، می توان به استقرار پاسپورت کشورهای لیبی در رتبه ی ۱۹۵، پاکستان در رتبه  196، ارتریا در رتبه  197، عراق در رتبه  198 و افغانستان  با رتبه  199  در انتهای تمامی کشورها و در مقام ضعیف ترین کشورهای دنیا در این موضوع قرار دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp در واتسپ پیام بدهید