پرچم فرانسه
مهاجرت تحصیلی در کشور فرانسه
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸
پاسپورت
معنی مهاجرت و راه های آن ؟
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸

شرایط مهاجرت کاری

شغل
[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

اشتغال در موقعیت کاری مناسب با درآمد مکفی، از نیاز های اولیه‌ی اغلب ماست. این خواسته ی بدیهی بشریت در بسیاری کشورهای جهان تبدیل به آمال و آرزو شده.
اغلب ما به سودای داشتن یک شغل مناسب به دنبال کشوری ایده عال برای مهاجرت کاری هستیم. شغلی متناسب با مهارت‌ها و قابلیت‌هایمان تا لا اقل دغدغه‌های مالیمان را رفع نماید.

ممکن است برای شما نیز جالب باشد که بدانید اغلب کشورها درصورتی‌ که متقاضی در آنجا پیشنهاد شغلی داشته و از حمایت شرکت‌های محلی برخوردار باشد ، با سهولت بیشتری به شمای متقاضی ویزا اعطا خواهند کرد. حتی برای کارآفرینان، خوداشتغال‌ها و اشخاصی که باید پس از ورود به کشور مقصد، به‌دنبال موقعیت شغلی باشند هم، گزینه‌های خوب فرائان  است .

در عین حال زمانیکه قصد مهاجرت دارید، شرایط کار، میزان درآمدها و مزایایی که شاغلین در کشورهای مختلف دریافت می‌نمایند نیز از عوامل مهم دخیل در تصمیم‌گیری است.

چنانچه قصد دارید برای کار به دیگر کشورها مهاجرت کنید یا حتی اگر هدف نهاییتان کسب اقامت دائم در کشور مقصدتان می باشد، داشتن اطلاعاتی از شرایط کاری و همچنین تحقیق درباره‌ی بازارهای کار آن کشور نقش تعیین‌کننده‌ای در تصمیم‌گیری و سرنوشت شما دارد.

در ادامه شرح مختصری از کشورهایی ارئه داده ایم که مهاجرت کاری بدانها شرایط خوبی برایتان خواهد داشت.

بعضی از بهترین کشورها برای مهاجرت کاری

شاخص های متنوعی وجود دارند که با کمک آنها می‌توانید شروط الزامی کشوری را برای مهاجرت کاری مورد ارزیابی قرار دهید؛ شاخص های عمومی مانند مزایا، امکان و گستره ی پیشرفت شغلی، تعادل زندگی و کار و همچنین بعضی شاخص های شخصی همچون نزدیکی فرهنگی با کشور مبدأ. در کنار اینها چنانچه مقصودتان مهاجرت از طریق کار است نباید از عواملی همچون زبان، سهولت دریافت ویزای کار و شروط اخذ اقامت از طریق کار غافل شوید.

بر اساس ارزیابی تحقیقی با موضوع جستجوگر مهاجران (Expat Explorer Survey) که هر سال توسط مؤسسه خدمات مالی اچ‌اس‌بی‌سی (HSBC) ارائه می‌شود، در درجه ‌بندی بهترین کشورها برای مهاجران در سال ۲۰۱۷ کشورهای سنگاپور، نروژ، نیوزیلند، آلمان، هلند، کانادا، استرالیا، سوئد، اتریش و امارات متحده‌ عربی ۱۰ کشور اول برای مهاجرت کاری می باشند. کشورهای نروژ، آلمان، هلند، استرالیا و امارات نسبت به سال گذشته جایگاه بالاتری کسب نموده‌اند. در این بین استرالیا، کانادا، نیوزیلند و امارات متحده عربی با فرهنگ ما همخوانی بیشتری دارند. شاخص ‌تراینکه کشورهای انگلیسی‌زبان ، قطعا گزینه‌های منطقی‌تری برای مهاجرت ما ایرانیان میباشند.

نروژ

از رتبه‌‌ی نخست در راه‌اندازی و اداره‌ی کار که عبور کنیم، صنایع قدرتمند و روبه‌ ترقی کشور نروژ من جمله معدنکاری، نساجی، صنایع غذایی و تولید چوب و کاغذ فرصت‌های شغلی بسیاری را برای گروه وسیعی از مهاجران با مهارت‌ها، قابلیت‌ها و تخصص‌های مختلف فراهم می‌نماید. شایان ذکر است که رقابت در حوزه‌های کاری مشابه بالاست. متوسط نرخ بیکاری در ۱۰ سال اخیر ۳.۶۶ % بوده است. رتبه های شاخص های کشور نروژ از نظر امنیت شغلی ( ۱ ) ، توازن کار و زندگی (۱ ) ، پیشرفت حرفه‌ای ( ۲۳ ) و میزان افزایش دستمزد ( ۸ ) می باشد.

نکته ای که درر اینجا متذکر هستیم این است که به منظور اخذ ویزای کار نروژ لازم است حتما پیشنهاد شغلی داشته باشید، به‌ دیگر سخن باید از پیش شغلی پیدا کرده باشید. ‌با وجود اینکه این کشور گزینه ای بالقوه به عنوان بهترین کشور برای مهاجرت کاری است اما لازم است ما ایرانیان شرایط خاص آب‌وهوایی نروژ را هم در نظر داشته باشیم زیرا زندگی در این سرزمین سردسیر برای بسیاری از مهاجران راحت نیست.

نیوزیلند

شهرت نیوزلند به‌خاطر صادرات محصولات کشاورزی آن است ولیکن خدمات مالی، گردشگری و تولید هم از صنایع اصلی آن محسوب می شوند. اغلب مهاجران به نیوزلند در حیطه هایی همچون آموزش، بهداشت، سلامت و جنگلداری به اشتغال می پردازند. بهترین استارت برای یافتن شغل، مراجعه به فهرست مهارت‌های موردنیازی است که توسط اداره‌ی مهاجرت منتشر می شود. همچنین این کشور به لحاظ امنیت شغلی، توازن کار و زندگی، همچنین پیشرفت حرفه‌ای و میزان افزایش دستمزد به‌ترتیب رتبه‌ها‌ی ۲۱،۶، ۱۹ و ۳۳ را دارا است .

جالب است بدانید متداول ترین ویزای کاری نیوزیلند ویزای کار مهارت‌های ضروری است که یک ویزای موقت میباشد ولی امکان اخذ اقامت دائم از طریق آن نیز وجود دارد. جهت اخذ این ویزا لازم است شغلی پیدا بیابید که در فهرست مهارت‌های ضروری کشور نیوزیلند قرار گرفته باشد. روش دیگر این است که یک پیشنهاد کاری طرح شده از طرف کارفرما داشته باشید ولی در این روش لازم است کارفرما مدارکی ارائه دهد دال بر اینکه بعد از اقدامات لازمه نتوانسته  از بین شهروندان نیوزیلندی شخص مناسبی برای شغل موردنظر خود بیابد.

آلمان

بازار کار کشور آلمان تخصصی بوده و به سرعت  در جریان است. زین جهت فرصت‌های شغلی بسیاری برای کارشناسان و متخصصان دراقتصاد عظیم آلمان وجود دارد. شناخت قوانین و اصول کاری آلمان نقش بسزایی در موفقیت شغلی شما خواهد داشت. آلمان به لحاظ امنیت شغلی، توازن کار و زندگی، پیشرفت حرفه‌ای و همچنین میزان افزایش دستمزد به‌ترتیب رتبه‌ی ۳،۸، ۸ و ۱۵ را داراست. ‌نکته جالب توجه اینکه امکان کار در آلمان در پوشش اجازه‌ی اقامت برای شما محیا می‌شود و ویزای کار جداگانه ارائه نمی‌گردد. اجازه ی‌ کار در سه حیطه ی : ‌ اشتغال عمومی، نیروی متخصص و خوداشتغالی ارائه می‌گردد.

اخذ اجازه‌ ی کار در حیطه ی اشتغال عمومی بسته به نیازهای اقتصادی آلمان بوه و نیازمند مهارت فنی و همچنین پیشنهاد شغلی است. به منظور کسب اجازه‌ ی کار در گروه نیروی متخصص لازم است مدرک دانشگاهی معتبر، مهارت و تخصص در رشته موردنیاز و پیشنهاد شغلی نیز داشته باشید. دریافت اجازه ی کار یا خوداشتغالی به طریق راه‌اندازی کسب‌وکاری که برای آلمان منافع اقتصادی داشته باشد، امکان پذیر می‌شود.

کانادا

کانادا آکنده از منابع طبیعی من جمله نفت و گاز است و به همین خاطر فرصت‌های شغلی فراوانی در بخش انرژی دارد. بعلاوه خدمات مالی، املاک و ارتباطات در این کشوردر حال شکوفایی بوده و دارای فرصت‌های شغلی بسیاری هستند. کانادا به لحاظ امنیت شغلی، توازن کار و زندگی، پیشرفت حرفه‌ای و میزان افزایش دستمزد به‌ترتیب رتبه‌های ۱۶،۱۷، ۱۰ و ۱۹ را داراست. ‌طرح ورود سریع، جذب نیروی متخصص و ویزای خوداشتغالی از متداولترین انواع ویزای کاری کانادا محسوب می شوند که اجازه ی اقامت را هم محیا می‌کنند. در طریق نخست داشتن پیشنهاد (دعوتنامه‌) شغلی اهمیت بسزایی دارد و بدون آن معمولا شانس کمتری برای دریافت ویزا دارید.

در پرطرفدارترین روش دریافت اقامت کانادا یعنی طرح جذب نیروی متخصص یا Skilled Worker، علاوه بر نیازمندی‌های لازم، شخص متقاضی دارای حداقل یک سال سابقه‌ی کار تمام‌وقت و مرتبط در یکی از شغلهای موجود در طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا باشد. در روش ویزای خوداشتغالی می بایست دارای سابقه ی فعالیت در حوزه‌های فرهنگی و ورزشی باشید و بتوانید در این حوزه‌ها سود چشمگیری تولید کنید.

استرالیا

جالب است بدانید اقتصاد استرالیا در آخرین فهرست اچ‌اس‌بی‌سی از رشد ۳ پله‌ای برخوردارشده است. استرالیا علاوه بر برخورداری از رنج پایین بیکاری و همچنین تولید ناخالص ملی روبه رشد، توانسته به سرعت بحران‌های اقتصادی را پشت سر بگذارد. فضای کاری در استرالیا غیررسمی و آرام به نظر می‌آید و صد البته احترام و رفتار حرفه‌ای برای موفقیت شغلی، بسیاراهمیت دارد. اکثر مهاجران استرالیا تأیید می‌نمایند که نسبت به کشور مبدأ درآمد بیشتری کسب می‌کنند. مهاجران بسیاری در بخش های خدمات، مهمانداری ، پرستاری و همچنین مشاغل دفتری مشغول هستند.همچنین کشور استرالیا پر از مزارع و دامداری‌ برای افرادی است که مشکلی با چنین مشاغل فیزیکی ندارندوبه حیوانات علاقه دارند.

استرالیا به لحاظ امنیت شغلی، توازن کار و زندگی، پیشرفت حرفه‌ای و میزان ارتقا دستمزد به‌ترتیب رتبه‌های ۱۷،۱۰، ۱۱ و ۱۲ را داراست. به دلیل جذابیت بالای استرالیا به‌عنوان بهترین کشور برای مهاجرت کاری ایرانیان است ؛

کار در استرالیا

استرالیا یکی از ایده عال ترین کشورها برای مهاجرت کاری می باشد. چنانچه به مهاجرت به استرالیا می اندیشید یکی از طرق آن، بهره مندی از انواع ویزای موقت کار استرالیا برای استارت است. بر اساس داده‌های سایت goabroad که برپایه ی نظرسنجی از کاربران این سایت میباشد، استرالیا سومین کشور موردعلاقه‌ی مهاجران برای کاراست. سطح زندگی مطلوب در کنار دستمزد‌های قابل‌قبول،استرالیاراتبدیل به یکی از بهترین کشورهای دنیا برای کار و زندگی کرده است. همچنین سیاست‌های دولت استرالیا مجال خوبی برای متقاضیانی محیا می‌کند که قادرند محدودیت‌های تخصصی و مهارتی کشور را بر طرف رفع نمایند و در واقع متخصص و کارآفرین می باشند.

شغل های مناسب

طبق گزارش مؤسسه‌کاریابی بین‌المللی هیز (Hays)، در سال ۲۰۱۸ میلادی ، مهارت‌های مرتبط با حوزه‌ی خدمات مالی و فناوری اطلاعات امتیاز ویژه‌ای را برای کاریابی در استرالیا اخذ نموده اند. چنانچه کشور استرالیا مقصد مهاجرت شما می باشد لازم است بدانید که مشغلی همچون تحلیلگران مالی، کارشناسان امنیت سایبری، توسعه‌دهندگان‌ اپلیکیشن و دیگر تخصص‌های فنی از بالاترین تقاضا در بازار کار استرالیا برخوردار هستند. بعلاوه طراح وبسایت، دستیار مدیر، مددکار اجتماعی و مهندس شهرسازی هم در لیست پرطرفدارترین مشاغل سال ۲۰۱۸ در استرالیا قرار گرفته اند. شایان ذکر ست که در این کشور تقاضا برای نیروی کار در حوزه‌ی خدمات بالا بوده و کارهای فنی هم مشتری بیشتری دارند

بنابراین چنانچه فی المثل آرایشگر، برق‌کار، لوله‌کش، نجار یا کارگر هستید، لازم است بدانید اصلا مدت زیادی بیکار نخواهید ماند. حوزه ها‌ی مهمان‌داری و پذیرایی هم موقعیتی عالی برای اشتغال مناسب هستند. همه ساله فهرست مشاغل مورد نیاز استرالیا توسط اداره ی مهاجرت و دیگر ادارات این کشور به‌روز‌رسانی و اعلام می گردد ؛ مهاجران هم در  نخستین گام بهتر است مهارت‌های موجود در این لیست را بررسی نمایند. برای کار در استرالیا نیاز است نمره‌ ی قابل‌قبولی در مهارت‌های زبان انگلیسی کسب نمایید. در استرالیا ساعات کار رسمی  حدود ۳۸ ساعت در هفته می باشد. طبق استانداردها، هر شخص شاغل در سال از ۴ هفته‌ مرخصی با حقوق برخوردار است.

رزومه

نوشتن رزومه‌ی کاریابی استرالیا مشابه رزومه‌نویسی سایر کشورهای انگلیسی‌زبان است. ممکن است شرکت‌های بزرگ، مسیر ویژه‌ای برای استخدام به‌ویژه استخدام مهاجران داشته باشند، پس منطقی است پیش از ارسال درخواست و رزومه‌ خود به سایت شرکت موردنظر مراجعه نمایید؛ حسن این کار این است که که ممکن است سیاست‌ها و ضوابط شرکت درباره‌ی شرایط کاری مهاجران با انواع مختلف ویزا را در اختیار گیرید. راهکار هوشمندانه‌تراین است که از تجربیات‌ یک وکیل مهاجرت استرالیا بهره  مند شوید.

شرایط و انواع ویزای کار استرالیا

در کشوراسترالیا برای کار به‌شکل رسمی و قانونی، داشتن ویزا الزامی است. در استرالیا انواعی از ویزاهای کاری وجود دارند که امکان کار به مدت محدود رابه متقاضیان و البته به‌شرط داشتن تخصص لازم می‌دهد. خبر خوب اینکه بعد از گذشت مدت زمانی می‌توانید این ویزای استرالیا را به ویزای تخصصی با اسپانسر تبدیل نمایید و به این صورت در نهایت به منظور اخذ اقامت استرالیا به صورت دائم اقدام کنید. از آنجا که دریافت ویزای بلندمدت، زمان بیشتری می طلبد شاید بهتر باشد جهت اخذ ویزای کار کوتاه‌مدت درخواست کنید و بعد از دریافت آن جهت کسب ویزای کار به صورت بلندمدت یا دائم اقدام کنید.

سیستم اعطای ویزای کشوراسترالیا، بنظورجذب نیروی کار متخصص و بامهارت برنامه ریزی شده است.چنانچه مقصودتان اخذ ویزای کار بلندمدت در استرالیاست،تجربه‌‌ی کاری شما و مهارت‌های مرتبط با مشاغل موردنیاز کشوراسترالیابرایتان امتیاز ویژه‌ای محسوب میشود. اگر بتوانید در مشاغل مذکور کار کنید، نیازی به اسپانسر نخواهید داشت. رشته‌های متداول در بین این مشاغل، مهندسی، ساخت‌وساز، پزشکی و علوم هستند. اگر از پشتیبانی کارفرما یا یک مؤسسه‌ دولتی (اسپانسر) برخوردارهستید، دامنه‌ی انتخاب شما گسترده تر خواهد بود. در کل جهت اخذ ویزای کار استرالیا لازم است درخواست خود را ثبت نمایید. درخواست شما در یک سیستم امتیازدهی مورد ارزیابی قرار گرفته و بر این اساس درمورد اعطای ویزای مهارتی به شما تصمیم‌گیری می‌شود. این روند معمولا در بازه زمانی ۶ ماه تا یک سال بطول می‌انجامد.

کلام آخر

ویزاهای کاری استرالیا تنوع بسیاری دارند که در صورت داشتن شروط لازم می‌توانید جهت اخذ هریک از آنها اقدام نمایید. همانطور که پیش تر عرض شد از متداولترین ویزاهای کاری استرالیا ویزای مهارت و تخصص میباشد که خودانواع مختلفی دارد. از پرمتقاضی ترین این ویزاها بالاخص برای ایرانیان ، ویزای مهارتی استرالیا به صورت مستقل (ویزای ۱۸۹ استرالیا) است. برای اطلاع از جزئیات بیشتر می‌توانید از کارشناسان مؤسسه حقوقی ملل متحد کمک بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp در واتسپ پیام بدهید