پاسپورت
معنی مهاجرت و راه های آن ؟
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸
مهاجرت به گرجستان
گرجستان
خرداد ۱, ۱۳۹۸

رشته های پزشکی در کانادا

مهاجرت پزشکان به کانادا
[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

مهاجرت به کانادا

یکی ازطرق مهاجرت به کشور کانادااقدام از طریق اقامت تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی درمیباشد.روش مذکور در کنار طرق دیگر اعزام همچون اقامت سرمایه ی گذاری و دریافت ویزای کاری کانادا است . در تمامی طرق فوق ، فرد بعداز مهاجرت به کانادا باید نسبت به اخذ اقامت و در نهایت تابعیت کانادا اقدام نماید.

هم اکنون تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور کانادا در کشورهای پیشرفته و مدرن طرفداران بسیاری در تمام دنیا دارد.

کشورکانادا واقع در شمالی ترین نقطه قاره آمریکای شمالی قرار گرفته و دومین کشور وسیع جهان و صدالبته یکی از ثروتمند ترین کشورهای دنیاست.

همه روزه بر تعداد متقاضیان تحصیل در کانادا افزوده می شود چرا که آموزش در این کشور با کیفیت عالی ارائه می گردد و از استاندارد های جهانی برخوردار می باشد؛همچنین مدارک دانشگاهی این کشور از اعتبار بین المللی برخوردار می باشند. به همین دلیل فرصت های شغلی مطلوبی را در تمام نقاط دنیا برای فارغ التحصیلان به ارمغان دارد. باوجود شرایط بسیار مطلوب تحصیل و زندگی در کانادا، هزینه ها و هزینه زندگی دانشجویی  بسیار مقرون به صرفه بوده و از کشور های پیشرفته ی دیگری مانند انگلیس و آمریکا بسیار کمتر است.

مشاورین و وکلای مجرب ما در مؤسسه ی حقوقی ملل متحد  میتوانند شما را در اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم ایران  برای اشخاصی که مایل به تحصیل در کانادا هستند یاری نماید. به علاوه متقاضیان به منظور مشاوره در مورد شروط اعزام دانشجو به کانادا به صورت تضمینی می توانند به مشاورین مؤسسه یا سفارت کانادا تماس حاصل نمایند.

و اما شروط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

اغلب اشخاص جهت مهاجرت به این کشور ، بطور معمول از طریق تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا اقدام می نمایند که بعد از دریافت اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی  به منظوراخذ تابعیت  می توانند اقدام نمایند، البته متذکر می شویم روش مذکور تنها یکی از طرق مهاجرت به کانادا بوده و طرق دیگری همچون ویزای کار و سرمایه گذاری نیز وجود دارند. اخذ تابعیت کانادا از طریق تولد فرزند در این کشور امکان پذیر نیست. نکته ی دیگر اینکه زبان تحصیل در کانادا بسته به دانشگاه انتخابی شما متفاوت است.

رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا از جمله پرطرفدارترین و معتبر ترین رشته های دانشگاهی کانادا می باشند. طالبین تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور لازم است اول  2 تا ۴ سال دریکی  از دانشگاه های کانادا ، در رشته های مرتبط با پزشکی همچون علوم تجربی ، زیست شناسی ، روانشناسی و … تحصیل نموده تا بتوانند مدرک لیسانس این رشته ها را دریافت نمایند. سپس باید در آزمونی با عنوان MCAT که مخفف  Admission Test   Medical College (آزمون سراسری پزشکی ) است شرکت کنند.

سپس چنانچه در این آزمون قبول شوند می توانند به دانشگاه های پزشکی یا دندانپزشکی کانادا ورود نمایند. تحصیل در رشته های پزشکی یا دندانپزشکی کشور کانادا ۴ تا ۶ سال زمان می برد. از شروط اخذ پزیرش از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا می توان داشتن معدل حداقل ۱۵ برای مقطع های دیپلم و پیش دانشگاهی و همچنین داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل ۶.۵ را متذکر شد.چنانچه متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا مدرک زبان انگلیسی ندارد ابتدا باید در دوره های آموزشی زبان در دانشگاه ها و یا کالج های زبان در کانادا شرکت نماید.

البته آشنایی به زبان انگلیسی کانادایی به منظورارتباطات اجتماعی و ارتباط با اشخاص و همچنین مرتفع ممودن نیازهای اولیه و روزمره برای دانشجویان بین المللی الزامی می نماید.

 دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین المللی دوره های آموزشی ویژه ی زبان کانادایی برگزار می کند. شایان ذکر است که ورود به دانشگاه های پزشکی کانادا بسیار رقابتی بوده و محدود می باشد.

این محدودیت  در همه ی دانشگاه های کانادا وجود دارد و قطعا شانس متقاضیانی که رزومه تحصیلی قوی تر و همچنین مدرک زبان معتبر ارائه می دهند ، بالاتر است.

دوره ی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا حدود ۶ سال بوده که یک دوره آموزش عملی که ۴۸ هفته را نیز شامل می شود وآموزش عملی را در یک کلینیک با بیمارستان معتبر سپری می گردد.

دانشجویان می توانند در مدت ۵ ساله ی تحصیلات پزشکی در کانادا به صورت پاره وقت یا تمام وقت به تحصیلات خود ادامه دهند ؛ برخی از برنامه های درسی به صورت آنلاین برای دانشجویان ارائه میگردد.

در اینجا لازم است که بدانید هزینه ی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا حدود ۱۱۹۰۰ دلار کانادا برای هر سال تحصیلی می باشد. هرچند این هزینه با توجه به دانشگاه و همچنین مقطع تحصیلی متغیر می باشد ولیکن دانشجویان می توانند در طول تحصیل خود در کانادا ضمن برخورداری از بورسیه ی تحصیلی از وام های دانشجویی استفاده کنند و همچنین می توانند در مدت زمان ترم تحصیلی هزینه های تحصیلی خود را به صورت اقساطی بپردازند . همچنین طبق قوانین کانادا ، دانشجویان می توانند ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوند و در مقابل هر ساعت کار مبلغی حدود ۹ تا ۱۳ دلار حقوق دریافت کنند .این مبلغ به راحتی می تواند بخشی از هزینه های تحصیلی و زندگی دانشجو را پوشش دهد.

دیگر شروط اخذ پذیرش و تحصیل پزشکی در کانادا

در حال حاضر ۱۷ دانشکده پزشکی در کشور کانادا وجود دارد که هر کدام از آنها روند پذیرش مخصوص به خود را دارند. متقاضی باید اول از هرچیز تصمیم بگیرد که در کدام یک از دانشگاه های این کشور قصد ادامه تحصیل دارد. بعضی متقاضی پذیرش در یک دانشگاه خاص کشور هستند وبه همین خاطر  فقط برای یک

دانشگاه درخواست میفرستند بنابراین مشخصا  نسبت به دانشجویانی که برای چند دانشگاه تقاضای اخذ پذیرش بفرستند از شانس کمتری برخوردار خواهند بود.

رقابت برای پذیرش در دانشگاه های کانادا بسیار بالاست . پس اگر دانشجو کلیه ی شروط پذیرش دانشگاه مدنظر خود را دانسته و آنها را هنگام ارسال درخواست پذیرش مد نظر داشته باشد بسیار حائز اهمیت خواهد بود. بعلاوه تمام دانشگاه های کانادا، پذیرش دانشجوی بین المللی ندارند.

ملاک گزینش دانشگاه ها چیست؟

نخستین کاری که جهت اخذ پذیرش دانشگاه لازم است انجام دهید این است که ملاکها و شرایط ورود به آن را داشته باشید. این معیار ها در بین دانشگاه ها متفاوت خواهند بود. اغلب دانشگاه ها از افراد متقاضی میخواهند که لااقل ۲ سال در آن دانشگاه درس خوانده باشند، و دروس علوم پایه را پیش از ورود به رشته پزشکی گذرانده باشند. برای اطلاع از این ملاکها می توانید وب سایت دانشگاه مد نظرخود را بررسی نمایید.

دانشگاه های پزشکی به منظور تصمیم گیری برای پذیرش دانشجویان، به صورت بسیار موشکافانه به بررسی عملکرد آکادمیک متقاضی میپردازند. تیم های انتخاب دانشجو بر پایه ی نمره های متقاضی قضاوت مینمایند تا مشخص شود او عادات درسی درست و هوش کافی برای تحصیل در رشته پزشکی را دارد یا خیر ؛ همچنین نتایج آزمون MCAT و CASPer مورد بازبینی و بررسی قرار داده میشوند.

یکی از شروط پذیرش بسیاری از دانشگاه های پزشکی ، داشتن “نامه ی ارجاع ” است. این نامه می تواند از طرف یکی از اساتید ، اعضای کمیته ، کارکنان دانشگاه و … باشد. همچنین ممکن است پس از فرستادن درخواست پذیرش ، به منظور یک مصاحبه دعوت شوید.

شرایط اخذ پذیرش و تحصیل دندانپزشکی در کانادا

داشتن رزومه ی قوی علمی یکی از بدیهی ترین شروطی است که اغلب دانشگاه های دندان پزشکی برای تحصیل در این رشته جزو شرایط خود قرار داده اند.دانشکده های دندان پزشکی متعددی در کانادا وجود دارد که مسیر درخواست و مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش در هر یک از آنها  متفاوت از دیگری است. به همین سبب بسیار مهم است که پیش از اقدام جهت اخذ پذیرش با دانشگاه مورد نظر خود تماس حاصل کرده و اطلاعات بیشتر و موشکافانه تری در مورد نحوه ی درخواست پذیرش و مدارکی که باید ارائه شود از دانشگاه دریافت نمایید. به عنوان بخشی از روند اخذ پذیرش اکثر دانشگاه های دندان پزشکی کانادا شرکت در آزمون دندان پزشکی با عنوان اختصاری  DAT را جزو مدارک مورد نیاز خود برای پذیرش در نظر می گیرند.

انجمن دندان پزشکی کانادا برگزار کننده ی این آزمون است .

شرکت در آزمون DAT به منزله ی اخذ پذیرش در دانشگاه نبوده و لازم است شما پس از شرکت در این آزمون روند درخواست خود را آغاز نمایید. نمرات آزمون DAT در اغلب دانشگاه های دندان پزشکی آمریکا نیز قابل قبول می باشد. پیش از آغاز تحصیل در رشته دندان پزشکی ، لازم است دانشجو یک سری درس های پیش نیاز ( علوم و ریاضیات ) را گذرانده باشد. از آنجایی که در دانشگاه ها دروس به زبان انگلیسی تدریس می گردد ، اگر زبان مادریتان انگلیسی نمی باشد داشتن مدرک زبان معتبر ( نمره ۶.۵ به بالای آیلتس و یا معادل آن دردیگرآزمون های زبان ) الزامیست. همچنین مدرک زبان باید طی دو سال گذشته اخذ شده باشد.

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

درقیاس با دیگر کشور ها ادامه تحصیل در کانادا ارزان تر بوده و حدود ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار کانادا در سال هزینه تحصیل و زندگی یک دانشجو در می شود. این هزینه برای رشته های مختلف متفاوت بودذه و بستگی به دانشگاه و مکان زندگی و سبک زندگی دانشجو دارد. شهریه های دانشگاه برای رشته ی پزشکی به طور متوسط ۳۳۰۸۴ دلار، رشته ی دندان پزشکی بین ۵۳,۱۰۵ تا ۲۰,۵۶۴ دلار و رشته داروسازی ۳۲,۸۸۶ تا ۱۰,۵۴۸ دلار تخمین زده می شود.

بعضی از دانشگاه ها از امکانات خوابگاه های دانشجویی برخوردار بوده و افرادمتقاضی می توانند در خواست خوابگاه دهند. بعضی از دانشجویان ترجیح میدهند که تنها زندگی نمایند و یا آپارتمانی را اجاره نمایند. هزینه ی یک آپارتمان دو خوابه در کانادا ماهیانه ۶۰۰ دلار تا ۱۶۰۰ دلارخواهد بود البته مقدار آن بسته به محله و نوع خانه و تجهیزات آن متفاوت خواهد بود.

حمل و نقل : اغلب دانشجویان شهر های بزرگ از وسایل نقلیه عمومی استفاده مینمایند که هزینه های آن میتواند بین ۸۰ تا ۱۱۰ دلار در ماه متغیر باشد.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا مورد تأیید وزارت بهداشت

The University of British Columbia

بریتیش کلمبیا که یک مؤسسه ی دولتی واقع در ایالت بریتیش کلمبیاست در سال ۱۹۰۸ تأسیس و در سال ۱۹۱۵ افتتاح گردید.

University of Toronto – St. George Campus ( دانشگاه تورنتو )

یک نهاد عمومی بوده و در سال ۱۸۲۷ تأسیس شد. حدود ۸۰ % از دانشجویان این دانشگاه دانشجوی مقطع کارشناسی می باشند. این مدرسه از سه محوطه ی دانشگاهی تشکیل شده است. تقریبا ۹۵ % دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه در محوطه دانشگاه سن ژوئیه تحصیل نموده اند.

McGill University

این دانشگاه ، یکی از دانشگاههای دولتی است که در سال ۱۸۲۱ در کبک کانادا تأسیس شد. این دانشگاه از دو محوطه ی دانشگاهی تشکیل شده است: پردیس مرکز شهر مونترال و دانشگاه مکدونالد در Sainte-Anne-de-Bellevue. این دو پردیس حدود ۲۰ مایل از هم فاصله دارند.

McMaster University

دانشگاه McMaster که در واقع دانشگاه تحقیقاتی عمومی میباشد در همیلتون، انتاریو، کانادا واقع شده است. از ویژگیهای خاص ساختمان این دانشگاه این است که محوطه ی اصلی آن در نزدیکی محله های مسکونی Ainslie Wood و وست دیل، مجاور باغ گیاه شناسی سلطنتی بنا شده است. در این دانشگاه رشته های گوناگونی همچون پزشکی و دندانپزشکی تدریس می گردد.

دانشگاه مونترال University of Montreal

این دانشگاه هم یک دانشگاه دولتی میباشد که تأسیس آن به سال ۱۸۷۸ باز می گردد. ابتدائا شاخه ای از دانشگاه لاوال کبک بود، و در سال ۱۹۱۹ به مؤسسه ی مستقل دانشگاهی تبدیل شد. امکانات خوابگاهی خود را در اختیار دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد تمام وقت قرار می دهد.

دانشگاه آلبرتا University of Alberta

این دانشگاه یک دانشگاه عمومی و متشکل از ۵ محوطه ی دانشگاهی می باشد که در سال ۱۹۰۸ در ایالت آلبرتا در غرب کانادا تأسیس شده است و حدود ۸۰ %از دانشجویان دانشگاه در سطح مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل میباشند.چهار تا از محوطه های دانشگاهی این دانشگاه در شهر ادمونتون قرار دارند.

دانشگاه کلگری University of Calgary

این دانشگاه نیز یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی و واقع در کالگری، آلبرتا، کانادا بوده و در سال ۱۹۴۴ به عنوان شاخه ای از دانشگاه آلبرتا تاسیس گردید است.

دانشگاه اتاوا University of Ottawa

دانشگاه اتاوا به عنوان یک دانشگاه دولتی تحقیقاتی دو زبانه ی کانادا در منطقه مسکونی سندی هیل واقع در کنار کانال رایدو اتاوا تاسیس گردید .

دانشگاه غرب انتاریو University of Western Ontario

این دانشگاه در سال ۲۰۱۲ به عنوان دانشگاه تحقیقاتی عمومی در انتاریو، غرب کانادا است.

غربی تاسیس  گردید.

دانشگاه ملکه در کینگستون Queen’s University

دانشگاه تحقیقاتی عمومی کوئینز در کینگستون، انتاریو  کانادا ، در تاریخ ۱۶ اکتبر ۱۸۴۱، از طریق یک مجوز سلطنتی صادر شده توسط ملکه ویکتوریا در کانادا تاسیس گردید.

دانشگاه دالوشی

دانشگاه دلشویی نیز به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در نووا اسکویا کانادا تأسیس گردید.این دانشگاه دارای سه دانشکده در هالیفاکس، و امکانات آموزشی پزشکی در سنت جان، نیوبرانزویک است.

Laval University دانشگاه لووال

Université Laval هم به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در کبک، کانادا توسط منشور سلطنتی صادر شده توسط ملکه ویکتوریا در ۱۸۵۲ تأسیس گردید.

دانشگاه مانیتوبا University of Manitoba

محوطه اصلی دانشگاه مانیتوبا یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در مانیتوبا، کانادا ، در محله فورت گری در جنوب وینیپگ در سال ۱۸۷۷ به عنوان اولین دانشگاه غربی کانادا تأسیس گردید.

دانشگاه شربروک Université de Sherbrooke

دانشگاه شربروک واقع در شهر شربروک در جنوب کبک،  یکی ازدانشگاههای پزشکی محبوب و مورد توجه متقاضیان است.

دانشگاه یادبود نیوفاندلند Memorial University of Newfoundland

در این دانشگاه بیش از ۱۸،۰۰۰ دانشجو از بیش از ۱۰۰ کشور ، در رشته هایی همچون رشته های کلاسیک تا فن آوری پیشرفته، دوره های پزشکی و دندانپزشکی، دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و برنامه های تحصیلات عالی را در چهار محوطه دانشگاهی و آنلاین در حال تحصیل هستند.

دانشگاه ساسکاچوان University of Saskatchewan

دانشگاه تحقیقاتی ساسکاچوان در سال ۱۹۰۷ تأسیس شد. مؤسسه کانادایی ساسکاچوان یکی از دانشگاه های برتر کشورکانادا میباشد.

دانشگاه ویکتوریا University of Victoria

دانشگاه تحقیقاتی ویکتوریا واقع در ایابت، بریتیش کلمبیا، کانادا ، در سال ۱۹۶۳ تأسیس گردیده که قدیمی ترین موسسه پس از دوره متوسطه در بریتیش کلمبیا است.

دانشگاه گلف University of Guelph

دانشگاه جامع تحقیقاتی دولتی گولف، در انتاریو، کانادا ، در سال ۱۹۶۴ و پس از تلفیق کالج کشاورزی انتاریو با دانشکده پزشکی و مهندسی تشکیل شد.

دانشگاه سیمون فاستر Simon Fraser University

دانشگاه تحقیقاتی دولتی سیمون فریزر (SFU)در بریتیش کلمبیا کشور کانادا قررار گرفته است. برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در SFU به صورت ۳ ساله برگزار میگردند . این دانشگاه تنها دانشگاه کانادایی است که با انجمن ملی کالج ملی (NCAA) همکاری می کند.

دانشگاه پزشکی آلبرتا کانادا University of Alberta

دانشگاه البرتای کانادا ، یکی از  دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی در غرب کشور کانادا و با اعتبار بالا میباشد و در سال ۱۹۱۳ در شهر ادمونتون این کشور تأسیس شد. امروزه دانشگاه آلبرتا با ارائه ی برنامه های آموزشی نوآورانه ، یکی از برترین دانشگاه های علوم پزشکی کاناداست و از طریق برنامه های علمی خود مشهور می باشد.

از مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی درکانادا می توان به مواردی همچون:

 • اعتبار بین المللی مدارک دانشگاهی
 • امکان تحصیل به زبان تحصیل انگلیسی
 • هزینه های مقرون به صرفه
 • آموزش دروس طبق استانداردهای بین المللی
 • در اختیار داشتن برترین امکانات جهت تحصیل و زندگی

اشاره کرد.

همچنین باید اضافه نمود مدارس کانادا بسیار توسعه یافته بوده و همه به اینترنت متصل می باشند.

آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی کانادا MCAT

MCAT که همان آزمون ورودی و پذیرش رشته ی پزشکی است ، یک آزمون استاندارد با سوالت تستی چهار گزینه ای و کامپیوتری است که به عنوان یکی از مراحل اپلای در رشته های پزشکی در اکثریت دانشکده های پزشکی قلمداد میگردد. بیش از ۹۰ سال است که این آزمون در حال برگزاری است و هر ساله بیش از ۸۵۰۰۰ دانشجو از جای جای دنیا در این آزمون شرکت مینمایند و خود را محک میزنند. می توان گفت تقریبا تمام دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی حوزه ی کانادا و امریکا نتایج این آزمون رااز شروط پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی قرار داده اند. محتوای این آزمون به ۴ بخش تقسیم می شود:

 • بیوشیمیایی و بیولوژیکی سیستم های حیات
 • فیزیکی و شیمیایی سیستم های بیولوژیک
 • روانشناختی، اجتماعی و بیولوژیک رفتا
 • تحلیل نقادانه و منطق

انجمن پذیرش رشته های پزشکی امریکا این آزمون را همه ساله به دفعات از ماه ژانویه تا سپتامبر برگزار مینمایند و حوزه های امتحانی زیادی در اقسان نقاط  دنیا و آمریکا و کانادا دارد.

واما کی در آزمون شرکت کنم؟

قطعا در درجه ی اول زمانی باید در آزمون شرکت کنید که آمادگی لازم را داشته باشید و بر روی موضوعات و مهارت های مورد نظر تسلط کامل داشته باشید. این را هم مد نظر داشته باشید که برای تعداد دفعات شرکت در آزمون MCAT محدودیت هایی وجود دارند ( سه بار در سال، ۴ بار در ۲ سال و ۷ بار در کل زندگیتان ) و دانشگاه های مرتبط تمامی نمرات شما را می توانند ببینند.

مدارک لازم به منظوراخذ ویزای تحصیلی کانادا

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا عبارتند از:

 • آخرین مدرک تحصیلی به علاوه ی ریز نمرات
 • مدرک زبان
 • گواهی سلامت پزشکی
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • حساب بانکی معتبر با گردش حساب خوب جهت اثبات پشتوانه ی مالی

در نهایت موسسه حقوقی ملل متحد اعزام دانشجو به کانادااز معتبرترین مؤسسات حقوقی کشور آماده پاسخگوی تلفنی و حضوری و حتی آنلاین به  هموطن گرامی و انجام تمامی امور مربوط به پذیرش و اخذ انواع ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد.

علاقمندان به ادامه ی تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا جهت کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و همچنین اعزام دانشجو و اخذ ویزای تحصیلی به صورت مطمئن در این کشور ، می توانند با کمک  وکلای مجرب ما، در مؤسسه حقوقی ملل متحد ، به راحتی و با صرف کمترین تایم ، ویزای تحصیلی کانادا را دریافت نموده و به ادامه تحصیل در کانادا بپردازند. به منظور دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp در واتسپ پیام بدهید