پرچم اتریش
اتریش
اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۸
پاپسورت کشور آمریکا
اعتبار پاسپورت کشورها
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸

اوکراین

دانشجویان اوکراین
[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

اوکراین از معروف ترین مقاصد برای دانشجویان پزشکی  در سراسر جهان می باشد. در جواب درخواست دانشجوهای بین المللی باید اذعان داشت که اکثر دانشگاههای پزشکی بلژیک برنامه های پزشکی مانند: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی را به زبان انگلیسی در اختیار اشخاص قرار می دهند. مؤسسه حقوقی ملل متحد از مؤسسات اعزام دانشجو می باشد که راه ورود و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین را برای شما ممکن کرده است.

Ukraine map

شروط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین

در سال های گذشته دانشگاههای اوکراین در بین دانشجویان کشور های آسیایی هند،پاکستان،بنگلادش،آفریقا،نیجریه،تونس، الجزایر،منگو،گینه،خاورمیانه،عربستان صعودی، لبنان، کویت،یمن،عراق و ایران بسیار معروف بوده و  محبوبیت خاصی دارد. البته قابل ذکر است پس از عدم تأیید دانشگاه های پزشکی اوکراین از نظر وزارت بهداشت بیشتر درخواست ها به سمت پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس، روسیه، هندوستان و همچنین تحصیل پزشکی در ایتالیا، آلمان و غیره معطوف شد.

اغلب دانشگاه های پزشکی اوکراین در مجامع بین المللی معروفند ؛ جدیداً دانشگاه پزشکی کارازین اوکراین مورد تأیید وزارت بهداشت قرار گرفته است و برنامه های آموزشی با کیفیت بالایی را در اختیار اشخاص قرار می دهد. هزینه ها و شهریه بسیار پایین تحصیل پزشکی در این دانشگاه باعث شده که اخیراً تعداد متقاضیان  تحصیل در کشور اکراین افزایش داشته باشد.

بالاخص که مدرک ارائه شده توسط این دانشگاه ، در اکثر کشور های آسیایی، آفریقایی و WHO (سازمان سلامت جهانی) معرفی شده می باشد. فی المثل، برای فعالیت در هند به عنوان یک پزشک و یا فارغ التحصیل دکترای پزشکی از اوکراین، اشخاص باید گواهی قبولی در آزمون را در اختیار سازمان MCI (شورای پزشکی هند) قرار دهند. بر این اساس ضمن ثبت نام در MCI، پزشکان اوکراینی بیش از کسانی که از هند فارغ التحصیل شده اند مورد توجه قرار می گیرند. این واقعیت در مورد کشور های در حال توسعه نیز صادق است.

مدرک پزشکی کشوراوکراین به صورت خودکار در تمام کشورهای اروپایی بر طبق موافقتنامه ی پروسه بولونیا مورد تأیید می باشند. پس از اتمام دوره های پزشکی، به دانشجویان کارشناسی ارشد فرصت ادامه ی تحصیل در دوره های تخصصی بالینی (تخصص) و تحقیق بر روی پروژه ها ، طی ۳-۶ سال برای دریافت مدرک پزشکی، دندانسازی، داروسازی یا دکترای تخصص و البته تحت نظارت و راهنمایی اساتید مجرب داده می شود.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین

بیشتردانشگاه های اوکراین، دانشجویان بین المللی را به دلایلی که در زیر ذکر خواهند شد به خود جذب کرده اند این دلایل عبارتند از:

 1. فرایند ساده ی درخواست و سهولت اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی اوکراین
 2. امکان تحصیل به زبان انگلیسی یا فرانسوی و گاهاً امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بدون نیاز به مدرک زبان
 3. شهریه و هزینه های زندگی دانشجویی پایین در اوکراین
 4. تحصیل در محیطی آکنده از فرهنگ غنی ضمن برخورداری از پیشرفت زندگی دانشجویی و حس شیرین زندگی
 5. ارائه برنامه های آموزشی مدون ، با کیفیت بسیار بالا

همچنین اغلب دانشگاه های پزشکی کشوراوکراین، برنامه هایی به زبان انگلیسی، اوکراینی و روسی در اختیار اشخاص قرار می دهند. دانشجویان متقاضی  تحصیل به زبان اوکراینی یا روسی ، در وحله ی اول ملزم هستند به مدت یک سال در کلاس های روسی شرکت کنند. بیشتر دانشجویان بین المللی به دلیل امکان تحصیل به زبان انگلیسی در زیر شاخه های (پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی) جذب این دانشگاه ها می شوند، قابل ذکر است که بیش از ۲۰ دانشگاه پزشکی در اوکراین وجود دارد.

هزینه ها و شهریه دانشگاه های پزشکی اوکراین

شهریه ی دانشگاهها ی اوکراین جهت تحصیلات پزشکی و دندانپزشکی نسبت به دیگر دانشگاه ها متفاوت می باشد، برای مثال:

۱- شهریه ی تحصیل برای گرایش پزشکی به زبان انگلیسی در اوکراین ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ $ و گرایش پزشکی به زبان اوکراینی یا روسی ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ $ است

۲- شهریه ی تحصیل برای گرایش دندانپزشکی به زبان انگلیسی ۳۶۰۰ تا ۵۰۰۰ $ و گرایش دندانپزشکی به زبان اوکراینی یا روسی ۲۵۰۰ تا ۳۴۰۰ $ است .

۳- شهریه ی دریافتی برای گرایش داروسازی اوکراین به زبان انگلیسی ۲۸۰۰ تا ۳۵۰۰ $و گرایش داروسازی به زبان اوکراینی یا روسی ۲۳۰۰ تا ۳۰۰۰ $ است.

جدیداً اعتبار مدرک دانشگاه پزشکی کارازین اوکراین خارکف مورد تأیید وزارت بهداشت قرار گرفته است؛ هزینه ی بسیار پایین تحصیل در این دانشگاه از جمله مواردی است که این دانشگاه را مد نظر متقاضیان پزشکی قرار داده است.

 چنانچه شخص قصد بازگشت به ایران را نداشته باشد، تحصیل در اوکراین می تواند گزینه خوبی برای مهاجرت باشد

شرایط اخذ پذیرش و تحصیل پزشکی در اوکراین

سیستم آموزش آکادمیک در هر کشوری با توجه به استانداردهای بین المللی کشورهای توسعه یافته و آپ دیت می شود. دانشگاه پزشکی دولتی اودسا (Odessa State Medical University) و دانشگاه علوم پزشکی لوف (Lviv State Medical University) دو مؤسسه ی آموزشی برجسته در کشور اوکراین هستند. هر دوی این دانشگاهها، برنامه های تحصیلی به زبان های انگلیسی و روسی را در زمینه های پزشکی عمومی، دندانپزشکی و فارماکولوژی ارائه می دهند.

چنانچه شما طالب تحصیل پزشکی در کشوراوکراین هستید، به مکان درستی آمده اید ؛ تحصیلات بین المللی M.D. توسط وزارت آموزش و پرورش اوکراین به رسمیت شناخته شده است و فارغ التحصیلان دوره پیش پزشکی می توانند بدون آزمون ورودی وارد دانشگاه شده و دراین  دانشگاهها پذیرفته می شوند. اوکراین یکی از مقاصد مطلوب برای دانشجویان مشتاق به تحصیل MBBS در خارج از کشور می باشد. به بعضی از مزایای ذکر شده در زیر توجه نمایید:

 1. دانشگاه های پزشکی اوکراین مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی ، یونسکو، MCI و البته شوراهای پزشکی بسیاری از کشورهای دیگر بوده و به رسمیت شناخته شده اند.
 2. زبان آموزشی در اوکراین انگلیسی است که این خود از مزایای ادامه تحصیل در هر کشوری است چرا که برای تطبیق دانشجویان بین المللی با محیط زندگی بسیار راحت تر است.
 3. هزینه های اقامت در مقایسه با دیگر کشورها مانند ایالات متحده آمریکاوانگلستان بسیار پایین است. به علاوه ، تراولینگ دانشجویان در اوکراین بسیار ارزان است چرا که در اوکراین ، دانشجویان برای سفر در داخل کشور، تخفیف ویژه دریافت می کنند.
 4. امکاناتی که کالج های پزشکی اوکراین در اختیار دانشجویان قرار می دهد از کیفیت مطلوبی برخوردار است.
 5. همواره برای دانشجویان MBBS در دانشگاه های اوکراین ، فرصت های مختلفی جهت شرکت در برنامه های تبادل بین المللی، کنفرانس ها و دیگر پروژه های علمی در دانشگاه های بین المللی فراهم می شود.

شرایط اخذ پذیرش و تحصیل دندانپزشکی در اوکراین

کلیه ی اشخاص دارنده ی گواهی نامه ی دیپلم دبیرستانی ، می توانند در خواست خود را جهت پذیرش و تحصیل دندانپزشکی در اوکراین ارائه دهند. شرط معدل خاصی برای پذیرش در هیچ دوره ای وجود ندارد. شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی رشته های پزشکی، پزشکی کودکان، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری جهت اخذ پذیرش در رشته های فوق الذکر، متقاضیان باید درسهای زیر را در دبیرستان گذرانده باشند:

Girl dentist
 1. متقاضیان باید حداقل ۵۰ درصد از نمره ی کل در فیزیک، شیمی و زیست شناسی را کسب نموده باشند و چنانچه جز گروه عمومی باشند، باید زبان انگلیسی را به عنوان یک درس اجباری گذرانده باشند.
 2. متقاضیان باید حداقل ۴۰% از نمره کل در فیزیک، شیمی و زیست شناسی را کسب کرده باشند و جز SC/ ST/ OBC باشند، زبان انگلیسی را به عنوان یک درس اجباری گذرانده باشند.
 3. حداقل سن مجاز ۱۷ سال می باشد.
 4. درخواست کنندگان می بایست دوره ۱۲ ساله مدرسه را گذرانده باشند.

شرایط الزامی برای متقاضیان تحصیل در دوره های زبان عبارتند از :

 1. داشتن گواهی دیپلم دبیرستان
 2. داشتن پاسپورت بین المللی
 3. دارا بودن شرایط سنی ( حداقل ۱۷ و حداکثر سن مجاز ۳۲ سال )

دپارتمان مقدماتی، دورهی ده ماهه ی آموزش زبان اوکراینی و یا روسی که زبان اصلی آموزش خواهد بود را برگزار می کند که مزید بر یادگیری زبان ، به یادگیری دروس اصلی رشته ی آینده شما نیز کمک خواهد کرد. پس از دوره ی مقدماتی می توانید رشته ی مدنظر  خود را به زبان روسی یا انگلیسی انتخاب کنید.

آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی اوکراین

ضمن روند اپلای برای MBS در اوکراین، متقاضیان ملزم به انجام هر گونه امتحانی برای اخذ پذیرش نیستند. جهت پذیرش در دوره های مرتبط با پزشکی، دانشجویان می بایست موضوع زیر را با دیگر موضوعات در مدرسه گذرانده باشند:

 • دانشجو باید در کل دست کم ۵۰ درصد فیزیک، شیمی و زیست شناسی داشته باشد و اگر دانش آموزان از گروه عمومی باشد باید به عنوان یک موضوع اجباری زبان انگلیسی داشته باشد.
 • دانشجو می بایست در کل دست کم ۴۰٪ نمره ی فیزیک، شیمی و زیست شناسی را کسب کرده باشد و باید انگلیسی را به عنوان یک مبحث اجباری از دانشجویان از SC / ST / OBC داشته باشد.
 • دانشجو می بایست در ۳۱ ماه دسامبر سالی که اخذ پذیرش در آن صورت گرفته ، ۱۷ سال به بالا باشد.
 • دانشجو ملزم است کلاس دوازدهم را در یک مدرسه معمولی با موفقیت به پایان رسانده باشد.

مؤسسه ی حقوقی ملل متحداز مؤسسات مطرح حقوقی مهاجرتی کشور ، راه ورود و اعزام دانشجو و تحصیل در اوکراین را برای شما تسهیل می نماید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مشاورین ما تماس داشته داشته و از مشاوره ی همکاران مجربمان برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp در واتسپ پیام بدهید