شغل
شرایط مهاجرت کاری
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸
مهاجرت پزشکان به کانادا
رشته های پزشکی در کانادا
اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۸

معنی مهاجرت و راه های آن ؟

پاسپورت
[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

آیا قصد مهاجرت دارید اما طرق مهاجرت را نمی دانید؟ از حداقل شروط اولیه جهت مهاجرت را نمی دانید؟ فرق بین ویزا، اقامت و تابعیت را می دانید؟

چنانچه قصد مهاجرت دارید ولی طرق مهاجرت را نمیشناسید و نمیدانید چه روشی با شرایط و تمایلات شما تناسب بیشتری دارد ؛ادامه ی مطلب را بخوانید چر که درادامه می خواهیم روش های مهاجرت و آشنایی با انواع آن را بررسی کنیم.

مهاجرت چیست؟

مهاجرت (immigration) در معنای لغوی به معنای جا به جایی انسانها از مکانی به مکانی دیگر به منظور کار یا زندگی است. اغلب مردم به منظور دور شدن از شرایط و عوامل نامساعد دورکننده ای همچون فقر، بیماری، مسائل سیاسی، کمبود غذا، بلایای طبیعی، جنگ، بیکاری و یا کمبود امنیت مهاجرت می کنند.

این روزها زیاد با واژه ی مهاجرت روبه رو میشویم . حتی پیش می آید گاهی که از دشواری های زندگی روزمره خسته می شویم به آن فکر می اندیشیم. طی پنجاه سال گذشته در جهان، بر شمار مهاجرین افزوده شده و همچنان شاهد رشد روزافزون آن هستیم.

از طرفی در کنار افزایش درخواست برای مهاجرت، شرایط پذیرش کشورها نیز سخت تر گردیده و این مسیر همواره پیچیده می گردد. با توجه به افزایش تقاضای مهاجرت در ایران نیز  لازم دانستیم که در مقاله ای مجزا شرایط اولیه ی الزامی برای مهاجرت را شرح دهیم .

شرایط مهاجرت – حداقل شرایط مهاجرت

همراه مؤسسه مهاجرتی ملل متحدباشید تا اطلاعات بیشتری دررابطه با ابتدایی ترین شروط لازم برای به دست آورید.

پشتکار زیاد، لازمه شروع مهاجرت

اولین و مهم ترین آیتم که در پروسه ی مهاجرت خودنمایی می کند تصمیم راسخ و اراده است. صادقانه بگوییم اگر برای مهاجرت  شک دارید به هیچ عنوان در این مسیر پای نگذارید. اساس مهاجرت خود شخص مهاجر است و همه چیز در مراتب بعدی قرار می گیرد.

اغلب ما ایرانی ها به ارتباطات خانوادگی بسیار پایبندو وابسته ایم؛ به موضوعاتی از این قبیل خوب فکر کنید و بدانید باید نهایت پشتکار خود را به کار ببندید.

پیشنهاد ما در این زمینه این است که چنانچه صرفا فکر مهاجرت را در سر می پرورانید این موضوع را با کسی مطرح ننمایید و پس از تصمیم جدی در این رابطه، در جستجوی بهترین روش مهاجرتی برآیید تا نقل محافل نگردید.

داشتن بودجه و سرمایه کافی

همانگونه که در ابتدا عرض نمودیم طرق مهاجرت بسیار گوناگون هستند؛ ولی برای بالا بردن شانس موفقیت در مهاجرت لازم است بودجه کافی داشته باشید. مهاجرت های تحصیلی جزو ارزان ترین و مهاجرت های سرمایه گذاری از گران ترین طرق مهاجرت هستند.

چنانچه بودجه ی کافی برای مهاجرت ندارید در جستجوی طرق مختلف مهاجرتی نباشید چرا که سرانجام نتیجه ای جز اتلاف انرژی و وقت نخواهید داشت و زمانی هم که بوجه کافی را جمع کردید احتمالا قوانین مهاجرتی تغییر نموده اند.

اضافه مینمایم که صرفا روی دارایی های نقدتان حساب باز کنید و ملک و اتومبیل و… را تا زمانی که به پول نقد تبدیل نشده اند جزو بودجه حساب نیاورید.

مهاجرت چقدر هزینه دارد؟

اساسا چنین سؤالی اشتباه است و فی الواقع  پاسخی برای آن وجود ندارد چراکه بسته به نوع مهاجرت و مقصد ، هزینه های مختلفی در برخواهد داشت. در رابطه با بودجه با خود رو راست باشید و اصلا تصور نکنید با فروش خودروهای ارزان قیمت یا چنین سرمایه هایی احتمالا می توانید مهاجرت موفقی داشته باشید.

چرا که اگر قصد مشاوره با وکیل هم داشته باشید امروزه با چنین مقادری نمی توان مهاجرت کرد مگر آن که هدفتان مهاجرت تحصیلی به کشورهای ارزان باشد. برای شروع روند مهاجرت حداقل، حدود ۱۰۰۰۰ دلار در نظر داشته باشید.

داشتن هدف مشخص

چنانچه قصد مهاجرت دارید باید هدفتان مشخص باشد؛ فی المثل قصد شما دقیقا چیست ؟ تحصیل ، یا کار و یا فقط خروج از وطن؟ لذا از همان ابتدای کار هدفتان را مشخص نمایید. صرف بیان  عباراتی مانند زندگی بهتر، آسایش، آرامش و … کافی نمی باشد چراکه هیچ ضمانتی وجود ندارد که در کشور مقصدتان شرایط لوکس و خوبی نصیبتان گردد یا خیر؛ و به دیگرعبارت باید هدفی مشخص داشته باشید تا برای نیل به آن با تمام سختی ها مبارزه کنید.

مهارت کافی

اکثر مهاجران ترجیح می دهند ضمن یافتن کار مناسب مهاجرت کنند تا بتواننداز پس هزینه هایشان برآیند اما باید بدانید که اگر مهارت خاصی ندارید، در مهاجرت کاری موفق نخواهید شد زیرا منطقا دلیلی وجود ندارد که کشورهای دیگر درسدد استخدام نیروی غیر ماهر باشند و از این  نظرروی تبعه ی خارجی سرمایه گذاری نمایند.

مدرک زبان

همواره یکی از موانع جدی بر سر راه مهاجرت اخذ مدرک زبان محسوب می شود از طرفی اینطورمینماید یکی از مهم ترین شرایط مهاجرت، داشتن مدرک زبان باشد.

گاهی شرایط مهاجرت تحصیلی بدون نیاز به مدرک زبان به برخی از کشورها وجود دارد ولی چنانچه بتوانید مدرک زبان هم آماده نمایید، قطعا آیتم مثبتی در رزومه ی  شما خواهد بود.

ولی اگر مدرک زبانتان آماده نیست ، دست کم تلاش نمایید زبان فرا گیرید. به هر کشوری هم که مهاجرت کنید باید با مردم آن دیار ارتباط برقرار کنید و کیفیت ارتباط روی کیفیت زندگیتان مؤثر خواهد بود.

داشتن تحصیلات کافی

برای مهاجرت لازم است شخص مهاجر یا قصد تحصیل در مقصد را داشته باشد یا خود شخصااز تحصیلات بالایی برخوردار باشد. امروزه دنیا جایی برای افراد کم سواد و بدون مهارت وجود ندارد. در حقیقت بدون مدرک تحصیلی و یا مهارت کاری، مسیر مهاجرت بسیار سخت و حتی غیر ممکن مینماید.

البته در این مورد گاها استثنا هم وجود دارد فی المثل چنانچه شخص مهاجر در یکی از رشته های هنری از سابقه ای بالا و یا مهارت های فوق العادهبرخوردار باشد، دیگر مدرک تحصیلی در اولویت نخواهد بود.

اتکا به خود

عده ی بسیاری از عزیزان به دلیل داشتن اقوام و دوستانی در دیگرکشورهامشتاق مهاجرت به آن ممالک هستند و احساس می کنند وجود آن ها روند مهاجرت شان را بسیار آسان خواهد نمود ولی واقعیت چیز دیگری ست.

در توضیح باید عرض نمود که وجود اقوام درجه یک در کشور مقصد برایشان امتیازی محسوب میشودو روند مهاجرتشان را سهولت می بخشد؛ ولی بدانید که بعد از رسیدن به مقصد باید بتوانید خودتان بی هیچ پشتوانه ای و صرفا با اتکا به نفس امورات زندگیتان را از همه لحاظ تأمین نمایید. در ممالک پیشرفته ی دنیااین روزها هزینه زندگی بالاست است و اغلب، زوجین هر دو شاغل هتند تا از پس هزینه های زندگی برآیند.

لذا اقوام و آشنایان نمی توانند هزینه زندگی فرد مهاجر را بپردازند و چنانچه بخواهنداین کار را انجام دهند سرانجام روزی می رسد که از این کار دست خواهند کشید. بنابراین چنانچه ایده‌ خاصی برای کسب درآمد در کشور مقصد ندارید، اقدام به مهاجرت ننمایید.

فقط راه های قانونی

سعی کنید هرگز به مهاجرت های غیر قانونی نیندیشید، چون با این کار نه در موطن خود جایی نخواهید داشت و نه در کشورمقصد. عیوب طرق غیر قانونی بسیارست همچون: نداشتن امنیت جانی و مالی، نقض قانون ، آینده ای مبهم و…

می توان گفت تنها مزیت این روش رسیدن به کشور مقصد است ولی بعداز آن چه برنامه ای برای آینده تان دارید؟

امروزه جهت ورود به ممالک پیشرفته باید دلیل خوبی داشته باشید در غیر این صورت مجرم خواهید بود و هرگز به زندگی مطلوب مد نظرتان نخواهید رسید.بنابراین از آغاز راه در جستجوی راه های قانونی باشید.

پناهندگی هم یکی از همین راههای غیر قانونی است و فقط برای کمک به اشخاصی که واقعا دچار مشکلی حل نشدنی هستند پیشنهادگردیده و نه برای اشخاصی که قصد دارند بدون هیچ بودجه، مهارت و زحمتی مهاجرت کنند.

استفاده از وکیل خوب

این مسئله که بدون وکیل هم ممکن است مهاجرت موفقی داشته باشید، تا حدودی درست است اما برای همگان صدق نمیکند. بالاخص اگر پرونده مهاجرتی شما پیچیده باشد ممکن است حتی با مشاوره وکیل هم موفق نباشید؛ بنابراین از مشاوره با وکیل نهراسید و برای کمی صرفه جویی در هزینه ها بخه وکلای بی تجربه تکیه نکنید.

پیشنهاد می شود از همان ابتدای کار مبلغی را هم صرفا برای وکیل در نظر بگیرید تا روند کارتان تسهیل گردد چرا که اکثر پرونده های مهاجرتی بدون کمک وکیل با تجربه هرگزبه نتیجه و سرانجان نخواهندرسید.

از آنجایی که مقصود این مطلب تبلیغ و بازار گرمی برای وکیلا نمیباشد پس چنانچه از دانش بالایی برخوردارید و پرونده سنگین و پیچیده ای هم ندارید خودتان با مراجعه به سفارت کشور مقصدتان، مراحل مهاجرتی تان را طی کنید.

مهاجرت بدون کارت پایان خدمت

از شروط اولیه ی مهاجرت ، سن قانونی ۱۸ سال به بالاست که البته پسران علاوه بر این موضوع، داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت نیز الزامی است. عده ی بسیاری قصد دارند که بدون داشتن کارت پایان خدمت مهاجرت نمایند؛ باید بگوییم که بطور قطع و یقین داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم یک قانون بوده و راه های فرار از آن غیر قانونی می باشد و فقط در معدود موارد که مهاجر وضعیت خاصی داشته باشد به او اجازه مهاجرت بدون کارت پایان خدمت داده می شود.

این تبصره نیزبیشتر مربوط به طرق تحصیلی می شود و همه گیر نیست. بنابراین سعی نمایید در روند مهاجرت همیشه قانونمند عمل نموده تا در آینده در روند رفت و آمدتان به وطن مشکلی پیش نیایدزیرا هر گونه اقدام غیر قانونی در این زمینه یقینا در آینده مشکل ساز خواهد شد.

اعضای خانواده را از یاد نبرید

چنانچه قصد مهاجرت به صورت خانوادگی و در معیت همسر، فرزند یا پدر و مادرتان را دارید لازم است بدانید که ویژگیهای های یکایک آنان می تواند در بهبود شرایط و پرونده ی مهاجرتی شما اثر گذار باشد پس تمامی شرایط خویشتن و اعضای خانواده تان را در نظر گرفته و با مشاور یا وکیل خود در میان بگذارید.

انواع روش های مهاجرت چیست؟

با توجه به آنچه تا کنون عرض شد و آشنایی شما با حداقل شرایط اولیه لازمه ی مهاجرت می توانید از طرق زیر برای مهاجرت اقدام نمایید.

تخصص شغلی

ممالکی همچون کانادا و استرالیا،اشخاصی را بر اساس سن، تحصیلات، سابقه کار و سطح زبان ارزیابی نموده و به آنها اقامت می دهند. شما در این روندارزیابی باید به نمره مدنظر آنها دست یابید.

مزایای این روش:

    هزینه نسبتا پایین این روش نسبت به دیگر طرق از مزیت های آن است .

ثبت شرکت (معمولا در اروپا)

این نوع مهاجرت در کشورهایی همچون اسلواکی، لهستان، آلمان و… متداول بوده و یکی از بهترین روش های مهاجرت نیز می باشد. در روش مذکور برای شما شرکتی ثبت شده و شما اجازه کار و هرگونه فعالیت تجاری با شرکت خود دارید.

مزایای این روش:

  • دریافت اقامت دائم و اخذ حقوق شهروندی
  • عدم نیاز به استخدام کارمند در شرکت ثبت شده
  • همچنین نیازی به نشان دادن سوابق شغلی و مدرک زبان نیست.
  • امکان کار و زندگی و تحصیل در کشورهای حوزه شنگن
  • اجازه ی داشتن انواع حساب های بین المللی و اخذ Mastercard، Visacard و دیگر کارت های اعتباری
  • امکان خرید و فروش و همچنین داشتن انواع سندهای منقول و غیر منقول به نام خودتان
  • اخذ ویزای کشورهایی همچون آمریکا، کانادا و استرالیا به پشتوانه داشتن اقامت اروپا
  • ضمن داشتن کارت اقامت می توانید از محلی به کلیه کشورهای حوزه شنگن سفر کنید.

معایب این روش:

    پرداخت  مالیات ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو به صورت سالانه و تا ۵ سال متوالی از معایب این روش است.

در حال حاضر بهترین کشوری که می توانید ضمن ثبت شرکت در آن، اقامت اروپا را دریافت نمایید،  اسلواکی است. چرا که اسلواکی هرگز شما را مجبور به ماندن در خاک اسلواکی نکرده و این امکان را دارید که در هر یک از کشورهای های حوزه شنگن کار، زندگی یا تحصیل کرده و یا حتی درصورت تمایل در ایران بمانید.

خرید ملک

شما میتوانید در کلیه ی  کشورهای اروپایی (بجز سوئیس) ضمن خرید ملک و یا خرید سهام شرکت های سهامی عام به مبلغ دست کم ۱۶۰.۰۰۰ یورو اقامت اروپا را به دست آورید.

مزایای این روش:

مزایای این روش درضمن مزایای گفته شده در طرق فوق الذکر این است که از مالیات سالانه برحسب درآمد خود معاف خواهیدبود.

معایب این روش:

    از عیوب این روش این است که باید ۹درصد ارزش افزوده به انضمام حق بنگاه املاک را پرداخت نمایید.

    با توجه به کشور انتخابیتان، ممکن است از همان اول بجای اقامت، تنها ویزا اخذ نمایید. البته می توانید با خرید املاک  (بالای ۵۰۰ هزار یورو) احتمالا پس از یک سال اقامت اخذ خواهید نمود.

تمکن مالی

این روش در حال حاضر صرفا برای کشورهای اسپانیا، ایتالیا و یونان امکان پذیر است. در واقع در این طریق لازم است در یکی از حساب های بانکی خود در ایران مبلغی بین ۵۰.۰۰۰ تا ۳۰۰.۰۰۰ یورو موجودی داشته باشید و پرینت آن را هم ارائه دهید. درضمن ، این کار را باید به مدت ۵ سال انجام دهید.

مزایای این روش:

    مزایای این روش این است که ملزم به پرداخت مالیات نیستید.

معایب این روش:

    در نخستین سال شما نمیتوانید اقامتی بگیرید و فقط یک ویزای مولتی ۱ ساله خواهید داشت.

    بعد از یکسال طی بررسی شرایط شما ممکن است موفق به دریافت اقامت بشوید.

    در این روش اجازه اشتغال و تجارت نخواهید داشت.

ازدواج

ازدواج هم میتواند یکی از طرق دریافت اقامت باشد .

پناهندگی

پناهندگی هم میتواند یکی از طرق دیگر دریافت اقامت باشد .

با همه این تفاصیل همیشه به یاد داشته باشید که قوانین مهاجرتی هر کشور با دیگری متفاوت است و در فواصل زمانی کوتاه مدت هم امکان تغییر آن ها وجود دارد. همچنین شرایط و بهترین راه مهاجرت برای هر فردی می تواند متفاوت باشد.

تفاوت ویزا، اقامت و تابعیت چیست؟

ویزا

تفاوت تمامی ویزاها ازجمله (توریستی، تحصیلی، کاری و…) بااقامت یک کشور به شرح زیر می باشد: ویزا را به منظور انجام کاری خاص و طی مدت زمانی خاص صادر می کنند وطی این دوره شخص تقریبا شامل هیچ یک از حقوق شهروندی آن کشورنمیگردد .

فی المثل چنانچه ویزای کاری دریافت کردبید بعد از اتمام مدت ویزا ملزم هستید به کشور خود برگردید و حتی چنانچه اقدام به تمدید ویزای خود نمودید، آن دولت موظف به تمدیدویزای شما نیست. در مثال فوق الذکر زمانیکه شما در در آن کشور ساکن هستید معمولا (بسته به نوع ویزا و کشور مقصد) مجاز نمیباشید که برای خود حساب بانکی داشته باشید یا حتی برای خود یک خودرو یا خانه خریداری کنید.

اقامت

دو نوع اقامت موقت و دائم وجود دارد. فیالواقع با داشتن اقامت دائم یا موقت کشوری شما تفاوتی به لحاظ حقوقی و شهروندی و اجتماعی با شهروندان عادی آن کشور ندارید. تنها تفاوت های داشتن اقامت با تابعیت  و ویزا ، در موارد زیراست:

حق رای ندارید، از حقوق بی کاری و مزایای پاسپورت آن کشور برخوردار نخواهید بود. متذکر می شویم که چنانچه شما مثلا اقامت یکی از کشورهای حوزه شنگن را دریافت کرده باشید، سفر شما به آمریکا، استرالیا و کانادا راحت تر خواهد بود.

تابعیت

می توان گفت تاحدودی داشتن تابعیت به معنای داشتن پاسپورت آن کشور است (قوانین در این زمینه کمی متغیر بوده و تابع شرایط است ). با داشتن تابعیت هر کشوری کلیه ی محدودیت هایی که در مطلب قبلی ذکر شد را نیز نخواهید داشت.

اما چگونه می توانیم تابعیت (پاسپورت) بگیریم:

جهت دریافت تابعیت یک کشور می بایست دست کم ۵ سال اقامت آن کشور را داشت.ولی این را بدانید که چنانچه ۲۰ سال هم با ویزای یک کشور در کشوری زندگی کرده باشید باز هم نمی توانید درخواست پاسپورت نمایید. بعلاوه به منظور تقاضای پاسپورت لازم است در آزمون زبان و جغرافیای آن کشورشرکت کنید و چنانچه در این آزمون قبول نشدید جای نگرانی نیست چرا که می توانید به دفعات درخواست نموده و در آزمون شرکت نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp در واتسپ پیام بدهید