مهاجرت تحصیلی به اتریش
تحصیل در اتریش
خرداد ۱۱, ۱۳۹۸
مهاجرت کاری به گرجستان
اقامت کاری در گرجستان
خرداد ۱۳, ۱۳۹۸

تحصیل در ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا
[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

کشورایتالیا کشوری است که با جمعیتی حدود ۶۰ میلیون نفردر جنوب قاره ی اروپا واقع شده است . این کشوردر بین کشورهای اروپایی ، چهارمین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپاست. ولی با وجود این جمعیت، شرایط پذیرش بسیار ایده آلی برای تحصیل در ایتالیا را برای دانشجویان حوزه ی بین المللی ( هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیایی ) فراهم نموده است.

از آنجایی که کشورایتالیا درعضو اتحادیه اروپاست، دانشجویان میتوانند ضمن برخورداری از امکانات دولتی متنوعی همچون بهداشت، تسهیلات مالی ویژه ی دانشجویان، خدمات رفاهی، خدمات اجتماعی و … با داشتن ویزای شینگن بی هیچ دردسری به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا سفر نمایند. البته متذکر میشویم که ایران و ایتالیا بدلیل مشترکات تاریخی و فرهنگی شباهت های بسیار زیادی به هم دارند.

تحصیل در ایتالیا با اختلاف در صدر گزینه های دانشجویان ایرانی

کشورایتالیا از نظرامکان تحصیل با کیفیت بالا و همچنین پرداخت شهریه بسیاراندک در قیاس با دیگرکشورهای اروپایی، توجه بسیاری از دانشجویان حوزه ی بین المللی به ویژه دانشجویان ایرانی را به خود جلب نموده است. درکشورایتالیا ۸۹ دانشگاه وجود دارد که همراه با دیگر مراکز علمی و پلی تکنیک ها (پردیس های فنی مهندسی) نظام آموزشی این کشوررا تشیکل می دهند. دانشگاه های ایتالیا ازسطح علمی خوبی برخوردارند چون که مطابق با آمار سال ۲۰۱۸میلادی، درحدود ۳۰ دانشگاه از این کشورموفق به کسب رتبه های جهانی زیر ۹۰۰ شده اند.

بمنظور تحصیل در ایتالیا در مقاطع بالاتر از لیسانس، رشته های متعددی به زبان انگلیسی ارائه می گردد که شماراین رشته ها با رشد روزافزون همراه بوده است. این دانشگاه ها در رشته هایی همچون: معماری، هنر، مهندسی، باستان شناسی، تاریخ و علوم اجتماعی شهرت جهانی دارند. از مهمترین این دانشگاه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱-دانشگاه بولونیا( قدیمی ترین دانشگاه جهان با قدمتی بیشتر از ۹۰۰ سال)
۲-دانشگاه پلی تکنیک میلان (بزرگترین دانشگاه فنی و مهندسی ایتالیا)
۳-دانشگاه ساپینزا شهر رم (از مهمترین دانشگاه های اروپا در رشته های مهندسی , پزشکی , اقتصاد)
۴-و دانشگاه فلورانس ( از مشهورترین دانشگاهها در رشته های معماری و طراحی صنعتی) را نام برد

اعتبار بالای دانشگاه های ایتالیا، باعث شده است که دوره های مشترک متنوعی با دیگردانشگاه های معتبر جهان برگزار نمایند.مزیت تحصیل در این دوره ها به طور توأمان علاوه بر تجربه زندگی و تحصیل در دو کشور، موجب میگردد دانشجو بتواند از دو دانشگاه یا حتی بیشتر مدرک اخذ نماید. همچنین با در نظر داشتن افزایش شمار روز افزون متقاضیان سطح بین المللی برای تحصیل در ایتالیا ، دانشگاه پلی تکنیک میلان از سال ۲۰۱۴میلادی تصمیم به ارائه کلیه ی رشته ها به زبان انگلیسی کرده است. در حال حاضر ۳۴۰۰۰ دانشجوی بین المللی در حال تحصیل در ایتالیا می باشند.


مقاطع تحصیلی مختلف در ایتالیا

مقطع طول دوره (سال) زبان تدریس حداقل پیش نیاز
کارشناسی ۴ ایتالیایی – انگلسیی (بسیار محدود) دیپلم ۱۲ ساله (معدل ۱۵)
کارشناسی ارشد ۲ ایتالیایی – انگلسیی کارشناسی مرتبط (معدل ۱۵)
دکترا ۴-۳ ایتالیایی – انگلسیی کارشناسی ارشد مرتبط (معدل ۱۶) +خلاصه پروپوزال

تحصیل با زبان انگلیسی یا ایتالیایی ؟

برای تحصیل به زبان انگلیسی درکشور ایتالیا ارائه ی مدرک زبان آیلتس آکادمیک با نمره ۶ و یا تافل با نمره ی ۸۰ الزامی است. قابل ذکر است که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در کلیه ی رشته ها در مقطع دکترا امکان پذیرمیباشد،ولیکن در سطوح پایین تر به ویژه مقطع کارشناسی تنوع رشته ها به زبان ایتالیایی بیشتر است.

چنانچه هدفتان ادامه تحصیل درکشور ایتالیا و البته با زبان ایتالیایی است، خوب است قبل از هر چیزی برای اخذ مدرک زبان ایتالیایی اقدام نمایید. گرفتن پذیرش در دوره های زبان ایتالیایی دانشگاه های ایتالیا نیازمند به اخذ حداقل نمره­، یعنی۱۶۰ از ۲۰۰ در آزمون استرنی Esterni است. این آزمون را مدرسه ایتالیایی در تهران که وابسته به سفارت ایتالیا میباشد برگزار میگردد.

آزمون استرنی Esterni در سال فقط یک بار و آن هم در ماه بهمن برگزار میگردد و دانشجو ضمن گذراندن دوره های کتاب های ۱ و ۲ اسپرسو میتوانند درسطح مبتدی (کسب حداقل نمره B1 به بالا) قبول شود و سپس برای اخذ ویزا اقدام کند. توجه داشته باشید که این میزان از دانش زبانی صرفا برای اخذ ویزا میباشد و برای دانشگاه کافی نخواهد بود. بعلاوه متقاضیانی که به زبان ایتالیایی مسلط باشند یا مایل هستند که زبان ایتالیایی را در محیطی غیر از مدرسه ایتالیایی فراگیرند، می توانند با شرکت در آزمون آزاد Esterni و دریافت نمره قبولی مستقیماً جهت ویزای دانشجویی ایتالیا اقدام نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درزمینه مدارک مورد نیاز با مشاوران ما در مؤسسه مهاجرتی ملل متحد تماس حاصل فرمایید.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

همان گونه که قبل تر هم به آن اشاره شد ، دانشگاه های ایتالیا از سطح علمی و رنکینگ جهانی بالایی برخوردارند. همین آیتم سبب میشود که متقاضیان ایرانی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در خارج ازکشور، ایتالیا را مدنظر قرار دهند. شایان ذکر است که اخذ پذیرش در این رشته ها آسان نبوده و در این زمینه باید تلاش زیادی نمایید .

لازم است شما در آزمون IMAT که یک آزمون بین المللی پزشکی جهت اخذ پذیرش است شرکت نمایید و فراموش نکنید که همراه داشتن مدرک زبان انگلیسی با نمرات بالا هم الزامی است . البته نمره مورد نیاز در این آزمون ها برای هر دانشگاه و دانشکده هایی متفاوت خواهد بود. هرچه نمره شخص متقاضی از آزمون IMAT بالاتر باشد به همان میزان هم شانس متقاضی برای دریافت بورسیه تحصیلی هم بالاتر میرود. برای اطلاعات بیشتردرباره شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا با مشاوران متخصص ما در مؤسسه مهاجرتی ملل متحد تماس بگیرید.

دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم ایران در ایتالیا

شرایطی که بیان شد بسته به نوع رشته انتخابی متفاوت خواهد بود. وزارت علوم هرسال فهرستی از دانشگاه های مورد تأیید را در رشته های متفاوت ارائه میدهد که قطعا بهتر است پیش از برنامه ریزی جهت تحصیل در رشته مورد علاقه خود ، این فهرست را ملاحضه نمایید.

زمان ثبت نام، شروع ترم تحصیلی و نکات مهم پذیرش تحصیلی در ایتالیا

بیش از ۹۰% از پذیرش های مقاطع متفاوت دانشگاه های ایتالیا یک بار در سال که زمان آن تقریبا از سپتامبر تا ژوئن (اواسط مهر ماه تا اواخر خرداد ماه) میباشد انجام میشود و آغاز ترم هم در سپتامبر (اوایل شهریور) میباشد. دریافت پذیرش در مقطع لیسانس کمی متفاوت تر از مقاطع دیگراست. البته بسته به نوع دانشگاه انتخابیتان این امکان وجود دارد که در برخی ازرشته ها پذیرش به دوبار سال انجام پذیرد. بازه زمانی اخذ پذیرش تحصیلی (ارسال مدارک، ارزیابی و صدور پذیرش ) در مقاطع فوق لیسانس ایتالیا به شرح زیر خواهد بود:

ترم پاییز از سپتامبر تا ژوئن (اواسط مهر ماه تا اواخر خرداد ماه)
ترم بهار، از ژوئن تا نوامبر (تیرماه تا اواسط آذر ماه)

اشاره: تنوع رشته ها در ترم پاییز بیشترخواهد بود.

در مقطع دکترا هم بطورمعمول یکبار در سال و در بازه زمانی ماه های مارس تا دسامبر (اسفند ماه تا آذر ماه ) بوده و آغازترم هم بسته به نوع دانشگاه ازماه نوامبر تا ماه فوریه میباشد. برای اطلاعات بیشتر درباره زمان ثبت نام، آزمون ها ، آغازترم و دیگرشرایط مورد نیاز مطابق با رشته مورد نظر خود میتوانید با کارشناسان ما در مؤسسه حقوقی مهاجرتی ملل متحد تماس بگیرید.

هزینه های زندگی و تحصیل در ایتالیا

نوع پذیرش اخذ شده، مقطع تحصیلی ، رشته و دانشگاه انتخابی شما، همگی می تواند بر هزینه های تحصیل و زندگی در کشورایتالیا بسیار اثر گذار باشد . شهریه دانشگاه های ایتالیایی از حدود سالیانه ۱٫۲۰۰ یورو شروع شده و ممکن است تا ۴٫۰۰۰ یورو هم متغیر باشد. شایان ذکر است که این شهریه در قیاس شهریه های دیگر دانشگاه های مطرح در سایر شهر های اروپایی واقعا ناچیز است .

هزینه زندگی در کشورایتالیا برای هر دانشجو بسته به سبک زندگی شخصی ایشان متفاوت خواهد بود، اما به طورکلی هزینه ی زندگی برای دانشجوی مجرد حدودا ۵۰۰ یورو در ماه و فرد متاهل حدود ۸۰۰ یورو بصورت ماهیانه برآورد شده است. برای آشنایی بیشتربا جزئیات هزینه های زندگی درکشور ایتالیا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

هزینه مسکن: چنانچه دانشجو مایل باشد میتواند از خوابگاه های دانشجویی استفاده نماید که مبلغی معادل ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه خواهد شد. همچنین در صورت تمایل می تواند از سوئیت های دانشجویی با اجاره حدودی ۲۵۰ تا ۵۰۰ یورو درماه و یا آپارتمان های کوچک با قیمت های متنوع استفاده نماید.
هزینه خوراک: هزینه خورد و خوراک هرشخص با توجه به سلیقه و ذائقه شخصی ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه متغیرخواهدبود.
تراولینگ شهری: برای رفت و آمد روزانه باید مبلغ ۵۰ یورو را در نظر داشته باشید.

نکته مهم: قبل از مهاجرت تحصیلی به ایتالیا باید به فکر اجاره ی محلی برای سکونت خود بصورت اتاق یا خانه باشید. همان طور که قبل تر هم عرض شد راه های متنوعی برای اجاره مسکن در ایتالیا هست که میتوانید بر اساس نیازتان گزینش کنید. درکل برای اجاره یک دستگاه آپارتمان کوچک باید ماهیانه حدود ۲۵۰-۵۰۰ یورو هزینه نمایید. البته ازطرق دیگری مثل خانه های گروهی و … هم امکان کم کردن این هزینه ها وجود دارد .

سوال: آیا میتوان هزینه ها تحصیل و زندگی را کم نمود؟ پاسخ (بله) است. اخذ بورسیه از دانشگاه شما را در این امریاری میدهد. بورسیه های تحصیلی متنوعی وجود دارد که میتوانید با توجه به شرایط خود نسبت به دریافت آنها اقدام نمایید .

بورس و کمک هزینه ی تحصیل در ایتالیا

بودجه ای که دولت ایتالیا به سیستم آموزش عالی کشورش تخصیص کرده، هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را نسبت به کشورهای هم‌رده کم کرده است ودانشجویانبین المللی هم مشمول این شرایط مالی میگردد. چنین کمک هزینه هایی به دو گروه از دانشجویان تعلق میگیرد:
بورسیه دانشجویان ممتاز

آن گروه از متقاضیان تحصیل در ایتالیا که شامل شرایط دانشجوی ممتاز هستند (برای مقاطع فوق لیسانس و دکترا) می‌توانند با اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه، کلیه ی هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را به راحتی تأمین نمایند. این دانشجویان می‌توانند در مقطع فوق لیسانس، ۱۱ تا ۱۴هزار یورو و در سطح دکترا ۱۴ تا ۲۰هزار یورو بورسیه دریافت کنند.
بورسیه استانی(DSU) در ایتالیا

و اما کسانی که شرایط دانشجوی ممتاز را هم ندارند؛ چنانچه تمکن مالی لازم برای تأمین مخارج تحصیل خود برخوردار ندارند هم در صورتی که از طرف دولت ایتالیا واجد شرایط تشخیص داده شوند می‌توانند از کمک‌هایی تا سقف ۵۲۰۰ یورو در سال برخوردار شوند. مضاف بر آن از تخفیف های ۱۰ تا ۹۰درصدی شهریه و تخفیف ۷۰درصدی سلف‌ دانشگاه هم برخوردار میشوند که بعد از اخذ این تخفیفات، شهریه دانشگاه‌های ایتالیا درسطح لیسانس و فوق لیسانس، تا ۴۵۰ یورو و درسطح دکترا هم بین ۱۴۰ تا ۸۰۰ یورو در سال میتواند کم شود.
نکات مهم درباره بورسیه استانی(DSU) در ایتالیا

این نوع بورسیه تحصیلی،که بورسیه استانی (DSU) نامیده میشود ،از سمت اداره بورس هر استان، به دانشجویان واجد شرایط تعلق میگیرد . شرط استفاده از این بورسیه، ارائه مدارک تأییدشده ای است که وضعیت مالی دانشجو را روشن مینماید. دانشجوی دریافت‌کننده این بورسیه هم متعهد می‌شود تعداد مشخصی واحد درسی (حداقل ۲۰ واحد) در سال را با موفقیت پاس کند.

این بورسیه طی دو قسط پرداخت می‌گردد که قسط دوم، پس از آنکه دانشجو واحدهای مشخص‌شده را پاس نمود،پرداخت می‌گردد. این تنها تعهدی است که دانشجو در قبال دریافت این بورسیه می‌پذیرد. اگر دانشجو نتواند واحدهای مشخص‌شده را پاس نماید، باید قسط اول را هم بازپس دهد .همکاران و مشاوران و وکلای متخصص ما درمؤسسه حقوقی مهاجرتی ملل متحد مرجع خوبی برای دریافت اطلاعات دقیق درباره این مدارک و پیگیری امور اخذ بورسیه هستند.

پیشنهاد مشاور

اگر هدفتان این است که با حداقل هزینه در اروپا تحصیل نمایید قطعا یکی از بهترین گزینه ی پیش روی حال حاضر شما، تحصیل در ایتالیا است.

مزایای برجسته ایتالیا شامل:

شهریه حداقلی شهریه دانشگاه در قیاس با بسیاری ازدیگرکشورهای اروپایی
دریافت کمک هزینه ی زندگی تا سقف ۵٫۰۰۰ یورو در سال
امکان برخورداری از خوابگاه رایگان
برخورداری از سلف رایگان
دانشگاههای معتبر و شناخته شده
ویزای شنگن و امکان تردد درحوزه ی اتحادیه اروپا
شرایط ویزای نچندان مشکل

در مقابل این مزایا ، تحصیل و زنگی دانشجویی در ایتالیا معایبی هم دارد که نمی توانیم از آنها چشم پوشی کنیم:

نرخ بیکاری نسبتاً بالا
یادگیری زبان ایتالیایی برای کار همزمان و اقامت پس از تحصیل
عدم امکان دریافت ویزای همراه برای افراد متاهل
آزمون ورودی برای رشته های پر متقاضی

در کل تحصیل در ایتالیا برای متقاضیان ایرانی در قیاس با کشورهای همچون آلمان و اتریش و حتی کشورهای اسکاندیناوی کم هزینه تر و در دسترس تر خواهد بود. ایتالیا از نظر امکان اخذ پذیرش و ویزا برای متقاضیان تحصیل در اروپا در صدر گزینه ها ی انتخابی قرار گرفته است. پیشنهاد میکنیم برای بررسی شرایط تحصیلی خود و امکان اخذ ویزای تحصیلی ، با کارشناسان و وکلای متخصص ما در مؤسسه حقوقی مهاجرتی ملل متحد در داخل و خارج از کشور تماس حاصل فرمایید.

3 Comments

  1. مصطفی گفت:

    اگه بشه بورسیه رو گرفت بنظرم برای تحصیل مناسبه

  2. ناشناس گفت:

    آفرین، مطلب خوبی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp در واتسپ پیام بدهید