مهاجرت تحصیلی به اوکراین
تحصیل در اوکراین
خرداد ۷, ۱۳۹۸
مهاجرت تحصیلی به اتریش
تحصیل در اتریش
خرداد ۱۱, ۱۳۹۸

تحصیل پزشکی در چین

مهاجرت به چین
[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

طی سالهای اخیر روز به روز بر خیل متقاضیان بین المللی تحصیل در رشته های پزشکی در کشور چین افزوده می شود . همچنین قایل ذکر است که در آخرین لیست انتشاری وزارت بهداشت در سال ۱۳۹۶ ،  ۲۶ دانشگاه معتبر چین _ که جز ۷۰۰ دانشگاه برتر دنیا شناخته شده اند _ مورد تأیید ایران قرار گرفته که مدارک صادره از این کشور برای دانشجویان سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ به بعد قابل ارزیابی می باشد.

سعی کنید درباره چین بیشتر بدانید

تحصیل پزشکی در چین

 کشور چین در شرق قاره آسیا و با قریب  به ۱٫۵ میلیارد نفر سکنه، پر جمعیت ترین کشور دنیا میباشد. جمهوری خلق چین توسط نظام تک حزبی کمونیست چین اداره میگردد. این کشور ۲۲ استان و ۵ منطقه خودمختار تشکیل شده که به واسطه همین گستردگی سرزمینی، چهارمین کشور پهناور دنیا محسوب می گردد. دین اکثریت مردمان این کشور، بودایی و تائویی بوده و درصد بسیار کمی هم مسیحی و مسلمان میباشند. زبان رسمی این کشور، گویش ماندارین است و شهرهای شانگهای، پکن، هنگ کنگ، تیانچین، ووهان و گوانگ ژو، جزو بزرگترین و مهمترین شهرهای این کشور هستند.

چین بزرگترین سیستم آموزشی جهان

سیستم آموزشی چین با وجود شهرت خوبی که دارد ، یکی از چالش برانگیزترین و رقابتی ترین سیستم های آموزشی دنیا می باشد. این سیستم آموزشی شامل ۳ سال مهد کودک، ۶ سال ابتدایی و۳ تا ۶ سال تحصیلات دوره ی دبیرستانی می باشد. کودکستان ها و مدارس ابتدایی بطورمعمول از طریق دولت یا شرکتهای خصوصی اداره می گردند ؛ از سال ۱۹۸۶ اشخاص ، حق ۹ سال تحصیل شامل ۶ سال ابتدایی و۳ سال متوسطه را دارند.

سیستم دانشگاهی کشورچین با قریب ۳۷ میلیون دانشجو و بیش از هزار دانشگاه، بزرگترین سیستم آموزشی دنیا میباشد .  بیش از هر کشوری و  حدود ۷۰۰ میلیون نفر از شهروندانش در سطح بین المللی تحصیل می نمایند  . دانشگاه های خصوصی این کشور اغلب بصورت زیر شاخه دانشگاه های دولتی فعالیت می کنند.

دولت چین در سالهای اخیر برنامه ریزی های متنوعی را به منظور ارتقاء سطح دانشگاه های خود و جذب دانشجویان خارجی چیده و بکاربرده است . براساس ارزیابیهای دولت چین پیش بینی می گردد تا سال ۲۰۲۰ پذیرای بیش از ۵۰۰ میلیون نفر دانشجوی خارجی در این کشور باشند. زبان آموزشی اغلب دانشگاه های چین عموما زبان چینی است و حدود ۶۰ دانشگاه ، دروس را به زبان انگلیسی ارائه میدهند، که آیتم  مثبت آن، این است که نیاز به ارائه ی مدرک زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی نمیباشد.

تحصیل پزشکی در چین

 دانشجویان بین المللی می توانند در دوره های MBBS (پزشکی ) تحصیل نمایند. تحصیل پزشکی در این کشور ۶ سال زمان می برد و شامل ۴ سال دوره ی آموزشی و ۲ سال کارآموزی در بیمارستانهای زیر نظر دانشگاه و مراکز پزشکی می باشد. آغازدوره های پزشکی در کشورچین در ماه سپتامبریعنی اواخر  شهریور و پایان آن  ماه ژوئن و جولای یعنی خرداد و تیر، سال بعد میباشد. البته بهترین تایم اقدام جهت پذیرش بریا کشور چین بین ماههای بهمن تا اردیبهشت هر سال میباشد.

سیستم آموزش عالی کشور چین ۴۵ واحد دانشگاهی را در سال ۲۰۱۸ برای تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. البته این تعداد نسبت به سال ۲۰۱۴ که ۵۲ دانشگاه بود کاهش داشته است و این به تنهایی گواهی است بر ارزیابی و سختگیری دولت چین بر دانشگاههایی که خواستارجذب متقاضیان بین المللی هستند میباشد. مدرک پزشکی  چین، توسط شورای پزشکی چین تأیید می گردندکه اغلب  آنها ازطرف سازمان بهداشت جهانی نیز تأیید می شوند.

بر اساس درجه بندی سایت  CUCAS  در سال ۲۰۱۸ ، از میان کالج ها و دانشگاه هایی که برگزار کننده ی رشته پزشکی و دندانپزشکی برای دانشجویان خارجی است ، ۱۰ دانشگاه برتر پزشکی و دندانپزشکی چین معرفی گردیدند که اسامی آن  ها در لیست زیر آمده است:

Beijing University of Chinese Medicine

Capital Medical University

Peking Union Medical College

Southern Medical University

Tianjin Medical University

China Pharmaceutical University

Harbin Medical University

Shanghai University of Traditional Chinese Medicine

China Medical University

Nanjing Medical University

قابل ذکر است که، با وجود ارائه ی دروس به زبان انگلیسی در دانشگاه های چین ،  بمنظور کثیری از برنامه های تحصیلی و همچنین ارتباط با بیماران در طول ۲ سال کارآموزی، همچنان نیاز به آشنایی و تسلط به زبان چینی و مدرک HSK  نیز هست که البته در ضوابط  بعضی از دانشگاه ها نیز، داشتن مدرک  HSK الزامی است.

نکته: البته که متقاضیان خارجی به محض ورود و شروع تحصیل ، در رشته های انگلیسی زبان ملزم به ارائه مدرک زبان چینی نیستند و این مهارت از همان سال اول و درقالب دروس دانشگاهی  به صورت سیکل منطقی به تمامی دانشجویان خارجی ارائه میگردد. به ویژه در رشته های پزشکی به منظور کار در بیمارستان

قابل ذکر است که در سالهای آخر تحصیلی دانشجو ، انتظار میرود که شخص طی ۴ سال به زبان چینی تسلط یافته باشد.

تحصیل پزشکی در چین بدون آزمون ورودی و مدرک زبان

خوشبختانه تحصیلات پزشکی درکشور چین تا به حال بی نیاز به آزمون ورودی امکان پذیر بوده  و کماکان امیدورایم این روند در سال های آینده نیز ادامه یابد. بعلاوه ما در مؤسسه حقوقی ملل متحد ، توانسته ایم تعداد زیادی از متقاضیان ایرانی را در رشته ی پزشکی کشورهای مطرح جهان پذیرش نماییم . ولی این بدان معنا نیست که شخص متقاضی با هر شرایطی میتواند به این رشته ورود کند. آنچه اهمیت دارد در ابتدای امر ،  سن متقاضیاست که  (ترجیحا زیر ۳۰ سال) و در وحله ی بعدی نمره ی دروس اصلی همچون زیست، شیمی، ریاضی، فیزیک و زبان انگلیسی ،  است که تعیین کننده ی تأیید در پذیرش و یا رد درخواست متقاضی است .

درباره دوره های پیش پزشکی  Pre-sessional course

این دوره ها در بعضی از دانشگاهها بصورت کاملا اختیاری برگزار میگردد. در این دوره ها که اغلب در ماه های اسفند و فروردین آغاز میگردند ،  دانشجو یک ترم قبل از شروع دوره تحصیلی وارد چین شده و طی ۵ ماه  مشغول به تحصیل در درسهای اصلی و پیش نیازها مانند زیست، شیمی، زبان های انگلیسی و چینی می شود. قابل ذکر است دوره های مذکور برای متقاضیان ایرانی فواید بسیاری دارد و طی سالهای اخیر نیز مشاهده شده دانشگاهها اولویت خاصی برای جذب متقاضیان ایرانی  قائل شده اند. چنانچه شما در اندیشه ی گزینش و رسد مناسب ترین دانشگاه و رشته هستید و یا نیاز به گذراندن دوره های پیش دندانپزشکی دارید حتما با ما در تماس باشید.

در ادامه لیست دانشگاه های تأیید شده توسط وزارت بهداشت در سال ۲۰۱۹، که رشته پزشکی و دندانپزشکی ارائه می دهند نیز در زیر آمده است:

قابل توجه : هزینه های زندگی و تحصیل در چین، مقرون به صرفه تر از هر جای دیگر

با عنایت به گستردگی قابل توجه سرزمین چین و وجود دانشگاه های متعدد در شهرهای مختلف آن ، نمیتوان برآورد دقیقی از هزینه های زندگی و تحصیل در چین  به دست آورد، ولی قدر مسلم اینکه هزینه های زندگی و تحصیل در چین، نسبت به بسیاری از شهرها و دانشگاه های دیگر دنیا، ارزان تر می باشد . ولی در ادامه برآورد نسبی از هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی چین و هزینه های زندگی در چین را بررسی مینماییم.

شهریه دانشگاه ها و هزینه های خوابگاه

براساس جدیدترین آمار سال ۲۰۱۸ میلادی ، میانگین شهریه ی سالیانه ی دانشگاه های پزشکی به زبان انگلیسی بین ۵ تا ۶ دلار در سال است. قابل ذکر است که این مبلغ به یوان از دانشجو ها دریافت میگردد و معادل آن حدودا  بین ۳۵  الی ۴۰ میلیون یوان خواهد بود. شهریه دانشگاه در آغاز هر سال تحصیلی و قبل از آغاز دوره و به صورت یکجا دریافت میگردد، بعلاوه  هزینه ی  دوره های پیش پزشکی بطور معمول   هزینه ی یک سال تحصیل است.

اغلب دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی ، بویژه  ورودی ها ، خوابگاه تدارک میبینند. این خوابگاه ها معمولا مجهز به امکانات مقبولی  مانند تخت خواب، میز تحریر، کمد لباس، تهویه سرد و گرم و سایر امکانات رفاهی هستند. هزینه های ماهیانه ی اسکان در خوابگاه بین ۹۰۰ الی ۲۰۰/۱ یوان بوده که هر ۶ ماه یکبار از دانشجو بصورت پیش دریافت میگردد. بعلاوه دانشجویان می توانند با دریافت  مجوز از اداره ی مهاجرت و اتباع خارجی، در خارج از دانشگاه نیز زندگی نمایند.

هزینه زندگی

حدمتوسط هزینه های زندگی در شهر پکن که یکی از گرانترین شهرهای چین می باشد  بین ۱ میلیون  تا ۲۰۰/۱  دلار در ماه است. ولی از آنجایی که شهرهای دانشجویی تاحدودی  از مراکز تجاری چین فاصله دارند ، قاعدتا هزینه های زندگی هم در آنها کمتر میباشد. متوسط هزیه زندگی برای دانشجو در شهرهایی همچون شیان، شاندوگ، هاست و .. بین ۴۰۰ تا ۵۰۰  دلار در ماه و با احتساب هزینه ی خوابگاه است. نکته قابل توجه این است که  دانشجویان خارجی در حین تحصیل مجاز به کار نمی باشند.

بورسیه و کمک هزینه در چین

دولت چین با هدف جذب دانشجویان برتر از سرار دنیا، برنامه ای برای بورسیه تحصیلی، بمنظور تأمین مالی کامل و یا بخشی از هزینه های تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس و تحصیلات تکمیلی را فراهم کرده است، بیشتر این بورسیه ها برای متقاضیانی است که مدارک علمی عالی ، تسلط خوب به زبان انگلیسی ، سن متناسب و سایر شرایط دوره مد نظرشان دانشگاه را برآورده مینمایند. در کمال تاسف برای دوره های پزشکی و دندانپزشکی در کشور چین برای متقاضیان امکان بورسیه وجود ندارد.

مدارک مورد نیازبرای تحصیل پزشکی در چین

از مزایای ادامه ی تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی کشور چین ، عدم نیاز به آزمون ورودی و ارائه مدرک زبان انگلیسی است ولی برای کلاینت های  ایرانی متقاضی ، داشتن مدرک پیش دانشگاهی در یکی از شاخه های نظری – تجربی یا ریاضی الزامی میباشد.

افراد متقاضی تحصیل در دانشگاه های چین، ابتدا میبایست از یک دانشگاه پذیرش بگیرند، و بعد از آن با مراجعه به نزدیکترین سفارت چین، درخواست ویزای دانشجویی (X-VISA) دهند.

 انواع ویزای تحصیلی شامل دو نوع  X1( جهت اقامت بیش از ۱۸۰ روز) و X2 (جهت اقامت کمتر از ۱۸۰ روز) میباشد ؛ اعتبار ویزاها تا ۹۰ روز پس از صدور ویزا می باشد و هزینه صدور ویزا بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ $ میباشد.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای دانشجویی

 • گذرنامه معتبر
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی
 • عکس پرسنلی
 • اصل و کپی فرم پذیرش دانشگاه
 • تکمیل فرم های JW201 وJW202  (صرفا برای ویزای X1) است.

پیشنهاد مشاور

جمع بندی اجمالی از مطلب فوق را بصورت فهرستی در زیر ارائه میدهیم  تا با استفاده از این موارد کلیدی به یک نتیجه گیری دررابطه با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین برسید:

مزیت های ادامه  تحصیل در رشته های پزشکی در چین:

 • شهریه ی ارزان در قیاس با دیگر کشورها
 • عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی
 • هزینه های زندگی مقرون به صرفه
 • تحصیل به زبان انگلیسی
 • دانشگاههای معتبرجهانی
 • دوره های پیش پزشکی اختیاری
 • ویزای مطمئن و سریع

عیوب تحصیل در چین:

 • پذیرش های رقابتی و محدود
 • نیاز به یادگیری زبان چینی در(برای ۲ سال آخر)
 • فرهنگ وآداب و روسوم متفاوت

مسلما دریافت مدرک پزشکی از ممالک و ایالات درجه یک دنیا همچون امریکا، کانادا و انگلستان  انتخاب ایده عال هر متقاضی تحصیلات  پزشکی است ولی این امر مستلزم صرف هزینه های هنگفت و صد البته زمان طولانی است. از طرفی برای ادامه تحصیل در کشورهای نه چندان سطح بالای اروپایی مانند: مجارستان، روسیه، جمهوری چک و .. که از سسیتم آموزشی نه چندان ایده عالی برخوردار هستند، شخص متقاضی ملزم است با گذراندن دوره های پیش پزشکی غیر ضروری و صرف زمان و هزینه سرسام آور، وارد دانشگاه شود. با عنایت به بررسی اجمالی مزیت ها و عیوب ادامه تحصیل در رشته های پزشکی در چین، یقینا تا کنون به این نتیجه رسیده اید که دانشگاه های کشور چین ( در حال حاضر) در دسترس ترین و منطقی ترین گزینه ی پیش روی متقاضیان رشته های پزشکی در خارج از کشور ، دانشگاههای کشور چین است. جهت دریافت اطلاعات دقیق تر در رابطه با تحصیل در رشته های علوم پزشکی می توانید با شماره های قسمت تماس با ما – مؤسسه حقوقی ملل متحد – با ارتباط برقرار کنید.

4 Comments

 1. فاطمه گفت:

  سلام میشه برای تحصیل پزشکی بورسیه گرفت؟؟؟؟؟/

 2. میرزایی گفت:

  عکس اتاق مشاوره خودتونه؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp در واتسپ پیام بدهید