زمان اقدام برای تحصیل در تاریخ های مهم در روند پذیرش تحصیلی در ایتالیا سال ۲۰۲۰ را بدانید
مهر ۱۵, ۱۳۹۸
American Lottery
لاتاری
مهر ۲۰, ۱۳۹۸
[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

روند اخذ ویزای دانشجویی در سفارت ایتالیا

 

سفارتخانه های ایتالیا در کشورهای مختلف، سالانه براساس جدول زمان بندی می شود و از سوی وزارت دانشگاه های ایتالیا، اقدام به اخذ درخواست ها و پذیرش ویزای تحصیلی جهت مقاطع سه گانه دانشگاهی و دوره های تخصصی نموده –  پس از بررسی مدارک زمان دریافت درخواست های روادید، اقدام به صدور ویزای تحصیلی با طول دوره ۱۷۵ تا ۳۶۵ روز می نمایند. مدت زمان دوره ویزای تحصیلی براساس نوع رشته و نحوه ثبت نام دانشگاه متفاوت است و تنها اجازه سفر به ایتالیا را به فرد دارنده ویزا می دهد. در هر دو حالت دانشجویانی که ویزای تحصیلی دریافت میکنند پس از ورود به ایتالیا باید درخواست اقمت و اجازه اقامت تحصیلی با مدت زمان یک سال و قابلیت تمدید سالانه و همچنین اجازه تردد بدون ویزا در سایر کشورهای حوزه شینگن در اروپا دریافت خواهند کرد. متقاضیان می بایست جهت دریافت ویزای دانشجویی در زمانهای اعلام شده برای رشته های تحصیلی دانشگاهی با ارائه مدارک براساس لیست زیر اقدام به تشکیل پرونده دانشجویی و درخواست ویزای تحصیلی نمایند. لیست مدارک برای سفارتخانه  و کنسولگری ایتالیا در کشورهای مختلف تا حدودی متفاوت است و باید قبل از درخواست روادید (درخواست ویزا) از سفارت مورد درنظر لیست مدارک مورد نیاز دریافت شود.

 

zمدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی در کنسولگری ایتالیا مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و دوره های حرفه ای و  تخصصی

 

۱- ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات ترجمه شده به زبان ایتالیایی با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه

 

۲- ترجمه مدرک کارشناسی (و کارشناسی ارشد برای متقاضیان مقطع دکتری) به همراه ریزنمرات به زبان ایتالیایی با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه

 

۳- ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی

 

۴- فرم A پر شده جهت رشته و دانشگاه پذیرفته شده (تنها برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد)

 

۵- گواهی های زبان انگلیسی جهت رشته های انگلیسی زبان در سطح B2 با نمرات زیر و یا گذراندن حداقل دو سال دانشگاهی در یکی از مقاطع تحصیلی به زبان انگلیسی و گواهی زبان B1 جهت رشته های ایتالیایی زبان

 

IELTS B2 LEVEL IELTS AT LEAST 6 MARK
TOEFLE-IBT B2 LEVEL, AT LEAST 78 MARK
TOLIMO B2 LEVEL, AT LEAST 600 MARK

 

۶- شرح دروس اخذ شده دوره کارشناسی (تنها برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد در صورت درخواست دانشگاه) به زبان ایتالیایی یا انگلیسی

 

۷-نامه ارزشیابی تحصیلی سفارت ایتالیا در کشور صادر کننده مدرک جهت متقاضیانی که در کشوری به غیر از کشور صادر کننده مدرک تحصیلی تقاضای ویزا می دهند.

 

۷- ۵ قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵ سانتی متر رنگی و پشت نویسی شده به زبان انگلیسی

 

۸- اصل گذرنامه

 

۹- دو نسخه از پذیرش دانشگاه

 

۱۰- فرم پر شده درخواست روادید

 

۱۱- رزرو بلیط به ایتالیا

 

۱۲- رزرو هتل از اولین روز تاریخ بلیط تا حداقل ۲۰ روز اول اقامت

 

۱۳- نامه تمکن مالی بانکی به نام شخص دانشجو و یا یکی از والدین دانشجو با حداقل موجودی حساب معدل مبلغ ۶۰۰۰ یورو به ازای هر یک سال تحصیلی در ایتالیا. در مقطع کارشناسی و دکتری با طول دوره سه سال این مبلغ ۱۸۰۰۰ یورو، در مقطع کارشناسی ارشد دو ساله معادل ۱۲۰۰۰ یورو، در مقطع کارشناسی پیوسته پنج ساله معادل ۳۰۰۰۰ یورو، در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته شش ساله معادل ۳۶۰۰۰ یورو و دوره های تخصصی یک ساله معادل 6000 یورو

 

 

۱۴-پرینت حساب بانکی سه ماهه حامی مالی متقاضی

 

۱۵- دو نسخه کپی از صفحه اول پاسپورت و پذیرش به همراه یک نسخه کپی از کلیه مدارک تحصیلی به همراه کپی از صفحات فارسی

 

۱۵- مبلغ ۵۰ یورو هزینه بررسی مدارک ویزای تحصیلی

 


*سفارتخانه های ایتالیا در کشورهای مختلف ممکن است مدارک مالی اضافه بر موارد ذکر شده را براساس قوانین داخلی خود درخواست کنند. 

 

کنسولگری سفارت ایتالیا در تهران

 

آدرس سفارت ایتالیا در ایران  به صورت زیر می باشد برای  مراجعه دانشجویی درخواست وقت قبلی از طریق ایمیل بخش دانشجویی می باشد.

 

آدرس پست الکترونیک کنسولگری سفارت ایتالیا: [email protected]

 

آدرس: تهران، بلوار آفریقا، بالاتر از تقاطع میرداماد، نبش پارک صبا، خیابان فرزان شرقی، پلاک ۱۵

 

آدرس سایت سفارت ایتالیا در تهران: www.ambteheran.esteri.it

 

خدمات و توصیه های پس از ورود به ایتالیا

 

ایتالیا کشوری با قوانینی پیچیده است و ددقت در رعایت کلیه مراحل قانونی تحصیلی و اقامتی  در بدو ورود به این کشور اهمیت زیادی دارد. زبان ایتالیایی و قوانین این کشور بخش مهمی از مشکلات دانشجویان در بدو ورود است و آگاهی آنان نسبت به زبان انگلیسی در سطح نسبتا پایینی قرار دارد و داشتن راهنمای مناسب – زمان اقامت در این کشور بسیار مهم و حیاتی است. با رعایت توصیه های ما و استفاده از خدمات پشتیبانی در این کشور می توانید مسیر خود را راحت تر انتخاب و بدون بوجود امدن  مشکلات آتی پس از ورود به این کشور که گاهی قابل جبران نیستند، جلوگیری کنید.

 

ایتالیا

 

توصیه های لازم:

 

دانشجویان پس از صدور ویزای تحصیلی و در بدو ورود به ایتالیا باید موارد زیر را در نظر داشته باشند:

 

۱- از آوردن وسایل غیر ضروری به ایتالیا خودداری کنید.

 

۲- از کامل بودن مدارک دریافتی از سفارت و تاییدات مورد نیاز بر روی مدارک اطمینان حاصل کنید و این مدارک را در زمان ورود به ایتالیا و کنترل پاسپورت در دسترس داشته باشید.

 

۳- با توجه به بودجه شخصی پیش بینی همراه داشتن حداقل ۵۰۰۰ یورو را جهت پوشش هزینه های ماه های اول اقامت در ایتالیا داشته باشید.

 

۴- شناسنامه و کارت ملی خود را جهت تشکیل پرونده دانشجوی در سفارت ایران در ایتالیا دریافت خدمات احتمالی و ضروری از کنسولگری ایران در سفر به ایتالیا همراه داشته باشید.

 

۵- تا قبل از مشخص شدن محل اقامت ثابت در سفر اول حداقل وسایل ضروری را به همراه بیاورید.

 

۶- نامه پذیرش رسمی دانشگاه و رزرو محل اقامت موقت را جهت ارائه به ماموران مرزی ایتالیا در دسترس داشته باشید.

 

۷- از کسب اطلاعات از افراد ناآگاه به قوانین ایتالیا خودداری کنید و اطلاعات صحیح را از موسسه و مشاورین ما دریافت نمایید.

 

۸- ظرف هشت روز پس از اولین به ورود به ایتالیا درخواست اجازه اقامت ایتالیا Permesso di Soggiorno و اخذ کد مالی Codice Fiscale ضروریست.

 

۹- برنامه ورود به ایتالیا را براساس زمان شروع دوره تحصیلی دانشگاه و حداقل ده روز قبل از شروع دوره برنامه ریزی کنید.

 

۱۰- بخشی از مبالغ نقدی همراه خود را بصورت اسکناس های با مبالغ کم برای پرداخت های معمول همراه داشته باشید. اسکناس های ۵۰۰ یورویی به ندرت در این کشور استفاده می شوند.

 

۱۱- در صورت امکان از پرواز مستقیم به مقاصد رم و میلان استفاده کنید.

 

۱۲- رزرو بلیط خود را جهت هماهنگ ورود به ایتالیا به دفتر موسسه تحویل نمایید.

 

۱۳- نیازهای خود در انتخاب نوع محل اسکان موقت و دائم را جهت رزرو خوابگاه، آپارتمان و یا سایر مراکز اقامتی حداقل ده روز قبل از تاریخ پرواز در اختیار موسسه قرار دهید.

 

۱۴- در تمام طول مدت اقامت در ایتالیا جهت پیشگیری از تصمیم اشتباه و یا مشکلات حقوقی آتی در این کشور، از مشاوره های مشاورین ما در ایتالیا استفاده نمایید و از مشاوره سایر دانشجویان یا افراد ناآگاه به قوانین خودداری کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp در واتسپ پیام بدهید