صد و شانزده نفر از پناهندگان جان باختند.
مرداد ۶, ۱۳۹۸
Trump Shouting
اگر از وضعیت موجود رضایت ندارید، خاک آمریکا را ترک کنید
مرداد ۱۳, ۱۳۹۸

اعتبار پاسپورت ایران و دیگر کشورها

سقوط ۵ مرحله ای پاسپورت ایران

 

قاره آسیا اول و آخر لیست قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان را در بر گرفته است.

 

جدیدترین رده‌بندی اعلام شده برای پاسپورت ملتهای دنیا که بر پایه معیار«هِنلی» و در شروع نیمه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی صورت گرفته ، نشان می‌دهد که سه کشور آسیایی ژاپن، سنگاپور و کره‌جنوبی از قدرتمندترین پاسپورت های جهان برخوردار هستند.

 

حاصل این رده بندی نشان می‌دهد که شهروندان کشورهای ژاپن و سنگاپور می‌توانند بدون دریافت روادید به ۱۸۹ ملت سفر نمایند.

 

رتبه دوم

 

پاپسورت کره جنوبی در مقایسه با رده بندی صورت گرفته در اوایل سال ۲۰۱۹ یک پله سقوط کرده و همراه با آلمان و فنلاند در رتبه دوم جهان قرار گرفته است.

 

رتبه سوم تا ششم

 

رتبه دوم سوم چهارم پنجم و ششم پاسپورت های قوی جهان در دست نوزده کشور اروپایی مثل ایتالیا، فرانسه و اسپانیا میباشد و فقط آمریکا و کانادا کشورهایی خارج از اتحادیه اروپا هستند که در این بین قرار گرفته‌اند.

 

کشور آمریکا

 

آمریکا حدود 4 سال قبل در جایگاه دوم این لیست قرار داشت و در یک نمودار با شیب منفی در سال ۲۰۱۸ میلادی به جایگاه پنجم تغییر کرد و هم اکنون از ابتدای سال ۲۰۱۹ در جایگاه ششم قرار دارد.

 

شهروندانی که گذرنامه آمریکا و بریتانیا را در درست دارند، بدون دریافت ویزا قادر به سفر به ۱۸۳ کشور دنیا را دارند. البته در این میان، روادید کشورهای دیگری مثل سوئیس، نروژ، هلند و یونان نیز قرار دارد.

 

خاورمیانه

 

در میان کشورهای جنوب شرقی آسیا، پاپسورت امارات پر قدرت ترین پاسپورت را دارد و در جایگاه بیستم این لیست قرار دارد. بعد از آن پاسپورت کشور اسرائیل با سفر بدون ویزا به ۱۵۸ کشور جهان، رتبه ۲۳، پرقدرت ترین پاپسورت این منطقه را از آن خود کرده است. و در کنار آن، گذرنامه فلسطین در جایگاه ۱۰۳ قرار دارد.

 

و در ادامه گذرنامه ایران که بر مبنای رده‌بندی شاخص هنلی در اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی در مکان ۹۶ قرار داشت، در ابتدای نیمه ی دو سال میلادی، یعنی از اول تابستان 98 به رتبه ۱۰۱ تزلزل یافته است . شهروندان ایرانی امکان مسافرت بدون روادید به ۳۹ کشور جهان را دارا هستند.

 

میان این رنبه بندی، گذرنامه‌های کره شمالی، بنگلادش، لبنان و اریتره هم رتبه با گذرنامه ایرانی میباشند. از طرفی، گذرنامه‌ کشور های عربستان سعودی و ترکیه هم در رتبه های ۷۲ و ۵۳ قرار دارند و پاسپورت زیمباوه نیز جایگاه ۸۰ را از آن کرد.

 

بیشتر بخوانید: اعتبار پاسپورت کشورها

 

شاخص هنلی پاسپورت افغانستان را در قعر این لیست قرار داده و دارندگان آن تنها فرصت سفر آزادانه به ۲۵ ملت در دنیار را اختیار دارند.

 

پیش از افغانستان که در رتبه ۱۰۹ قرار گرفته، عراق، سوریه و پاکستان به ترتیب در رده‌های ۱۰۸ تا ۱۰۶ رتبه‌بندی شده‌اند.

 

موسسه «هنلی و شرکا» هر سال برپایه ی داده‌های جمع‌آوری شده از سازمان بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی و  همچنین اطلاعاتی که از تجزیه و تحلیل قانون های ویزا و دیتا بیس جهانی بدست می‌آید به انتشار رده‌بندی معتبرترین گذرنامه‌های جهان دست میزند . مهم ترین شاخص برای تهیه این فهرست تعداد کشورهایی است که با هر گذرنامه می توان بدون ویزا به آن سفر کرد.

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp در واتسپ پیام بدهید