دیوار برلین
بازدید از آلمان
فروردین ۲۲, ۱۳۹۸
عرب
Nurse Employee
فروردین ۲۸, ۱۳۹۸

انواع مهاجرت به کشور اسپانیا

کشور اسپانیا
[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

اسپانیا از غربی ترین کشورهای اروپا به شمار میرودکه بخاطر شرایط مناسب آب و هوایی، اقتصادی، تفریحی و… انسان های بیشماری قصد کرده اند به آنجا سفر و یا در آن اقامت برگزینند . کشور اسپانیا از اعضای اتحادیه اروپاس و گردشگران و مهاجران برای سفر به اسپانیا به ویزای شینگن احتیاج دارند که از همین جهت مهاجرت و سفر به این کشور را با دشواریی هایی همراه ساخته است .
در حال حاضر ایرانیان زیادی به دلایل مختلف علاقه دارند برای کار و یا تحصیل و دلایل دیگر به اسپانیا سفر کرده و به آن مهاجرت نمایند؛ اینها دلیلی است که باید با کشور اسپانیا بیشتر آشنا شویم.

مهاجرت به اسپانیا

سلطنت اسپانیا شرایط مناسبی برای مردمانش فراهم کرده و با شرایط قابل قبولی به مهاجران خارجی هم اقامت دائم میدهد، ولی بدان معنا نمیباشد که بدون داشتن ویژگی ها و امتیاز های اولیه‌ای بتوانید به آسانی به اسپانیا مهاجرت کنید
مهاجرت کننده میبایستی قادر باشد هزینه های اولیه ی زندگی در اسپانیا را تامین کند و حتی مدرکی مبنی بر دانستن زبان اسپانیایی در رزومه‌ی خود ثبت کند و بسیاری موارد مشابه دیگر.
شما هم به مهاجرت به اسپانیا فکر میکنید و به دنبال راه های آن هستید؟ موسسه مشاوره حقوقی ملل متحد، کامل ترین مقاله برای مهاجرت به اسپانیا در سال ۲۰۱۹ را برای شما آماده کرده است!

لازم به ذکر است که این روش ها، مخصوص ایرانیان می‌باشد و برای فارسی زبانان دیگر مناسب نیست! ولی روش های کلی مهاجر پذیری در کشور اسپانیا در دیگر مقالات توضیح داده شده است!

مهاجرت به اسپانیا

اسپانیا یکی از گرم ترین سرزمین های اروپایی میباشد که به همین خاطر تعداد زیادی از اروپاییان علاقه دارند در در ناحیه ای گرم زندگی کنندکه از دلایل مهاجرت به این کشور میباشد. این کشور، هم اکنون میزبان شش میلیون مهاجر میباشد که بیشتر آنهارا مهاجرانی از کشور رومانی تشکیل میدهند. به سخنی دیگر، در سال ۲۰۱۸، سیزده درصد مردمان این کشور را مهاجرین در بر گرفته اند .
شاید برای شما هم جذاب باشد که بدانید بین سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۸ میلادی( طی ۱۰ سال)، این کشور مهاجرین بسیاری را با آغوش باز پذیرفت و از سال ۲۰۰۸، مهاجرت به این کشور، نمودار نزولی داشته است. ولی ایرانی ها بر خلاف بقیه کشورها در همین سال های اخیر تمایل علاقه زیادی برای مهاجرت به این کشور از خود بروز داده اند. پر تقاضا ترین شهر های کشور اسپانیا به ترتیب مادرید و بارسلونا می باشند. بارسلونا علیرغم اینکه جزء شهرهای بزرگ اسپانیا نمیباشد ولی باز هم محبوبیت زیادی دارد.

شاید برای شما هم جذاب باشد که بدانید بین سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۸ میلادی( طی ۱۰ سال)، این کشور مهاجرین بسیاری را با آغوش باز پذیرفت و از سال ۲۰۰۸، مهاجرت به این کشور، نمودار نزولی داشته است. ولی ایرانی ها بر خلاف بقیه کشورها در همین سال های اخیر تمایل علاقه زیادی برای مهاجرت به این کشور از خود بروز داده اند. پر تقاضا ترین شهر های کشور اسپانیا به ترتیب مادرید و بارسلونا می باشند. بارسلونا علیرغم اینکه جزء شهرهای بزرگ اسپانیا نمیباشد ولی باز هم محبوبیت زیادی دارد.

مردمان کشورهای عضو شینگن، قادر خواهند بود به آسانی در این کشور اقامت کرده و به کار و زندگی مشغول شوند ولی کشورهای خارج از کشور های شینگن، مثلایران با سختی هایی رو به رو هستند.

راه های مهاجرت به اسپانیا

تقریبا تمام افرادی که قصد مهاجرت دارند، آگاه هستندکه راحت ترین و محبوب ترین راه مهاجرت ، مهاجرت تحصیلی و کاری میباشد ، بدین معنا که شخص مهاجر با هدف ادامع تحصیل یا کارکردن اعلام میداردکه تقاضای مهاجرت دارد. قوانین مهاجرتی کشور به کشور متفاوت میباشد و بعضی ازکشورها به مهاجران کارمند یا دانشجو ویزای اقامت دائم اعطا نمیکنند اما این مسئله در همه ی کشورها وجود ندارد.

برای اسپانیا میتوانیم بگوییم که روشهای متعددی برای اخذ اقامت و مهاجرت به آنجا وجود دارد که هدف مقاله بیان این روش ها میباشد ولی توجه لازم را داشته باشید که همواره قانون سفارت ها تغییر میکند، روش های مختلفی بیان میشود و لپ کلام، میگوییم که شما نهایتاً یک روش مختص به شخص خود شما نیاز دارید، با معیار ها و شرایط شما! حتماً قبل از هر اقدامی برای مهاجرت به یک شخص متخصص یا مجرب این امر مراجعه کرده و مشورت بگیرید.

۱- مهاجرت کاری به اسپانیا

از دیگر روش های مهاجرتی به کشور اسپانیا و اخذ اقامت این کشور مهاجرت کاری میباشد. این روش مهاجرت کاغذبازی و مراحل بسیاری دارد. به همین دلیل، بیشتر، وکلای مهاجرتی این مراحل را انجام میدهند تا درصد حتی حتی الامکان به صفر نزدیک شود.

مهاجرت به اسپانیا از طریق کار

مهاجرت کاری اینگونه معنی میشود که صاحبکاری مقیم اسپانیا اعلام میدارد که به مهارت نیروی کاریِ فرد مهاجر احتیاج دارد و قادر خواهد بود در شرکت یا محل کارش او را بکار گیرد. در این حالت، شخص مهاجرت می تواند به اسپانیا مهاجرت کند.

ولی واضح است صاحبکاری بدون شناخت لازم، برای شخصی دعوتنامه ارسال نماید، کمی دور از ذهن به نظر می رسد. این روش غالباً برای اشخاصی بدرد بخور است که با سازمانهای خارجی در تماس هستند و آن ها قبول میکنند با توجه به شناختی که از شخص دارند، او را در اسپانیا مشغول به کار کنند. در این رابطه کارفرمایان نیز با محدودیت هایی روبه رو هستند مانند، باید ۳ ماه بطور متوالی در خود کشور اسپانیا درخواست نیرو دهد و اگر شخصی مناسب کار کارفرما یافت نشد، سفارت اجازه درخواست نیروی خارجی را میدهد.

پیشنهادی برای افرادی که هیچ کارفرمایی را نمیشناسند چه میباشد؟؟

هر کشور در مقطع زمان های مختلفی  به برخی از مهارت ها احتیاج دارد برای مثال، کشوری به کشاورز و کشوری دیگر به پزشک متخصص احتیاج پیدا میکند، این شغل های مورد نیاز هر ساله در غالب لیستی اعلام میشوند و مهاجرانی که شرایط کافی برای کارآن موقعیت های شغلی را باشند، اجازه دارند درخواست دهند و به آن کشور مهاجرت کنند.

اگر شخصی با رزومه و سابقه ی کاری مناسب خود بتواند صاحبکاری را قانع کند که میتواند شخصی پربازده برای او و کسب و کارش باشد،  میتواند ویزای کار بگیرد و بعد از ۱۰ سال، درخواست ویزای رسمی شهروندی اسپانیا را بدهد!

۲- مهاجرت تحصیلی اسپانیا

مهاجرانی که تقاضای ادامه تحصیل در اسپانیا را دارند، قادر هستند از راه تحصیل برای مهاجرت اقدام کنند. هموطنان زیادی از راه تحصیلی برای مهاجرت به اسپانیا اقدام میکنند، بخاطر اینکه اسپانیا شرایط تحصیلی خوبی در تمامی مقاطع دارد. زبان تدریس برخی دانشگاه ها خوشبختانه انگلیسی و بعضی اسپانیایی میباشد که همین امر باعث می شود، هموطنان ما بتوانند با فراگیری زبان رسمی دنیا، به تحصیل در این دانشگاه ها مشغول شوند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیلی

احیاناً اگر میخواهید برای ادامه‌ تحصیل به اسپانیا بروید، میتوانید با سرچ کردن در گوگل دانشگاه هارا رصد کنید و شرایط درخواست مهاجرت خارجی را بررسی کنید. بسیاری کنجکاو هستند که میزان هزینه‌ی تحصیل در اسپانیا را بدانند! در حقیقت نمیتوان هزینه ی دقیقی برای تحصیل در این کشور گفت مانند تمام دانشگاه های دنیا، هر دانشگاه و هر رشته و هر مقطع هزینه‌ی خاص خود را دارد اما بطور کلی می توان بیان نمود که تحصیل در اسپانیا چیزی حدود  پنج الی شش هزار یورو سالیانه هزینه خواهد داشت.

۳- اقامت با ازدواج در اسپانیا

از راحت ترین روش های مهاجرت به اسپانیا و اخذ اقامت دائم این کشور و بسیاری کشور های دیگر، ازدواج میباشد. لازمه ی اینکه فرد مهاجر بتواند اقامت اسپانیا را بگیرد، باید همسرش از سفارت اسپانیا درخواستی اعلام کند و با مدارکی که از ایشان درخواست میشود ثابت نماید که هدفشان واقعاً ازدواج و ادامه‌ی زندگی با یک شخص مهاجر است و هیچ کلکی در کار نمیباشد.

مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج

از طرفی فرد مقیم اسپانیا میبایستی قادر باشد مدارکی مبنی بر توانایی تامیین هزینه های مالی خود ارائه دهد که در آن ذکر شده باشد می تواند هزینه های زندگی همسرش را نیز پرداخت کند. اگر تمامی مدارک کامل شود و سفارت این اطمینان را بدست آوردکه نیت فرد مهاجرت واقعا ازدواج و زندگی میباشد، برای شخص مهاجر، ویزا صادر گردیده و و ایشان میتواند به صورت دائم به اسپانیا مهاجرت کند. شخص مهاجرت می تواند بعد از یک سال برای رسمی شدن شهروندی او در این کشور به سفارت درخواست دهد و بطور رسمی شهروند اسپانیا بشود. با وجود این، در بیشتر روش های باقی مانده، فرد مهاجر باید ده سال بدون هیچ سابقه‌ی کیفری در اسپانیا زندگی کند تا به او حق شهروندی و اقامت دائم داده شود.

۴- مهاجرت از طریق تمکن مالی در اسپانیا

اگر شخص مهاجر بتواند به دولت کشور اسپانیا ثابت نماید که قادر خواهد بود از نظر مالی هزینه های زندگی خودش اعضای خانواده را تامین کند، قادر است برای مهاجرت به این کشور ، اقدام نموده و در آخر اسپانیا را کشور محل سکونت خود کند. در ضمن باید به طور کامل واضح باشد که مهاجر هزینه هایش را چگونه بدست آورده است.

مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک

نقاط مثبت این نوع مهاجرت به این شرح است:

 • -کم بودن مشکلات در مراحل تمدید اقامت
 • -بدون نیاز به مدرک زبان انگلیسی
 • -سریع بودن پروسه مهاجرت 
 • -استفاده از امکانات شهروندی اروپا
 • -محیا شدن استفاده از بیمه های مختلف اسپانیا

۵- مهاجرت سرمایه گذاری به اسپانیا

این روش مهاجرت مختص به اشخاصی است که در ایران مبلغی پول دارند و مایل هستند این مبلغ را در اسپانیا سرمایه گذاری بنمایند. اسپانیا برای این اشخاص شرایطی در نظر میگیرد که اگر سرمایه گذاران این شرایط را قبول کنند، قادر خواهند بود از طریق سرمایه گذاری و انتقال پول خود به اسپانیا مهاجرت کرده و ساکن شوند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در اسپانیا را بطور کلی باید به دو بخش اصلی خرید مستغلات و ملک و کار دسته بندی کرد که به شرح زیر است:

خرید ملک در اسپانیا:

سرمایه گذاران علاقمند می توانند با خرید ملکی با حداقل مبلغ۵۰۰۰۰۰ یورو به اسپانیا مهاجرت کنند. اما باید دقت کنید که تنها خرید خانه دلیلی برای کسب اقامت برای مهاجران نمی شود و فرد باید اثبات کند که از چه راهی قصد درآمد زایی در این کشور را دارد و به نوعی خرید خانه فقط راه را برای مهاجر آسان تر میکند. به زبانی دیگر شما با خرید خانه می توانید ویزای شینگن شش ماهه بگیرید و پس از آن از راه های دیگر مهاجرتی بهره برده و کسب اقامت نمایید. 

سرمایه گذاری در کار:

با این روش مهاجر سرمایه ی خود را به اسپانیا برده و وارد بازار کار میگردد. روش های سرمایه گذاری در کار و در اسپانیا مرحله های مختلفی دارد که مانند ویزای کاری، کاغذ بازی زیادی دارد که بهتر است به شخصی کاردان و با تجربه سپرده شود.

اما آخر سر این روش هم ، شخص مهاجرت می تواند اقامت دائم را بدست بیاورد.

انواع مختلف ویزای اسپانیا

همانگونه که در اول مقاله اشاره کردیم اسپانیا جزءکشور هایی هست که به ویزای شینگن برای ورود و خروج احتیاج دارد ولی ویزاهای دیگری نیز برای این کشور وجود دارد که به صورت زیر به شما آنها را معرفی خواهیم کرد.

۱-ویزای طلایی | Golden visa in Spain

۲-ویزای مال  | Wealth visa in Spain

۳-ویزای سرمایه گذار | Investor visa in Spain

۴- ویزای تحصیلی Education visa in Spain

۵- ویزای کار Job offer visa in Spain

۶- ویزای بازنشستگی Retried visa in Spain

پاسپورت انگلستان

آنچه که شما باید برای مهاجرت به اسپانیا بدانید

تا اینجای مطلب، مهاجرت به اسپانیا را به طورکلی بررسی کردیم اما لازم است نکاتی را بدانیم که تسلط به آنها در صورت اقدام برای مهاجرت کار شما را بسیار راحت میکند:

 • -بعد از آنکه درخواست مهاجرت شما قبول شد باید نهایتاً تا ۵۰ روز بعد از اطلاعیه، وارد خاک اسپانیا شوید.
 • -برای ثبت درخواست مهاجرت، حضور فیزیکی شخص مهاجر کننده، در سفارت اجباریست و الزاماً خود ایشان باید مدارک لازمه را تحویل دهد.
 • -نهایتاً تا ۳۰ روز بعد از ورود به اسپانیا، باید درخواست اقامت خود را در اداره مهاجرت اسپانیا به ثبت برسانید.
 • -معمولاً شما تا یکسال بعد از ورود خود به کشور اسپانیا، حق خروج از این کشور را ندارید! شاید باید آمادگی های لازم را کسب کنید
 • برای اشخاصی که قصد دارند در اسپانیا اقامت داشته باشند، وجود یک شماره ان آی ای (NIE) بد نیست! معنی این شماره به معنی تمکن مالی یا هرچیز دیگری نیست، اما شخصی که این شماره را دارد میتواند در اسپانیا خرید ملک انجام دهد، مالیات بپردازد، کسب و کار ایجاد کند، حساب بانکی افتتاح کند و اموری از این قبیل را انجام دهد. داشتن این شماره از ابتدایی ترین امور برای مهاجرت به اسپانیا به شمار میرود.
 • -اگر هدف خرید ملک در اسپانیا را در سر میپرورانید ترجیحا از موسسه های فروش ملک درکشور اسپانیا خرید انجام دهید. بخاطر اینکه این موسسه ها نسبت به بازار آزاد معتبر بوده و از طرفی  نظارت خوبی روی فعالیت های آن ها وجود دارد امکان کلاه برداری خیلی کمتر میشود.
فکر کردن

کلام پایانی

در پاراگراف آخر هستیم و بد نیست آگاه باشید که امروزه در راستای قانون آزادی مهاجرت ، اندیشه نگری هایی که برای راحت کردن کار مهاجرین شده است. برای مثال، اگر فردی پاسپورت یکی از کشورهای ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ یا سوئیس را همراه داشته باشد بدون نیاز به ویزای دیگری، می تواند در اسپانیا هم اقامت کند اما اگر افرادی که اقامت کرواسی را دارند تا سال ۲۰۱۰  میلادی، باید مجوز کار داشته باشند تا در اسپانیا حق کار و زندگی داشته باشند.

 نمیدانم فقط برای اطلاعات عمومی این مطلب را خواندید یا خیر، ولی اگر مهاجرت کرده اید، قصد مهاجرت دارید یا اطلاعات بیشتری اضاف بر این مقاله دارید، من پوریا علامه، از موسسه مهاجرتی ملل متحد، پذیرای نظر های ارزشمند شما در بخش نظرات میباشم.

6 Comments

 1. علیرضا یاوردوست گفت:

  سلام خدمت شما. اجاره‌ی خانه قبول است؟

 2. شیما گفت:

  اقای علامه بیا بگو راحت ترین راه چیه برا مهاجرت به این کشور، چیه؟ من واسه هنر میخوام برم.

 3. زهرا کاظمی گفت:

  پیشنهاد شما برای مهاجرت چیه؟
  کوودم روشا میفرمایین؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp در واتسپ پیام بدهید